Tretiu septembrovú sobotu bude na Slovensku opäť veľké upratovanie

Tretia septembrová sobota bude aj tento rok patriť veľkému upratovaniu. Počas neho sa bude pracovať na odstránení hromadných smetísk a nelegálnych skládok. V sobotu 17. septembra sa na Slovensku uskutoční už jubilejný piaty ročník podujatia s názvom Svetový čistiaci deň. Jeho oficiálnym organizátorom je iniciatíva Upracme Slovensko.
Minulý rok sa do akcie skrášľujúcej okolie zapojilo až 191 krajín. Za posledné štyri roky sa na Slovensku podarilo vyzbierať 450 ton odpadu. Viac ako 32-tisíc ľudí vyčistilo 845 slovenských lokalít. Miesta s neporiadkom sú lokalizované prostredníctvom aplikácie. Mobilná aplikácia TrashOut mapuje čierne skládky po celom svete. Pomocou nej môžu ľudia nahlásiť skládky s odpadom, vďaka čomu sa bude vedieť o mieste, ktoré je potrebné vyčistiť.
Za posledný rok cez aplikáciu užívatelia na Slovensku nahlásili a aktualizovali 1 500 zašpinených miest, pričom spolu sa prostredníctvom aplikácie takto eviduje viac ako 10-tisíc miest, či už vyčistených alebo čakajúcich na vyčistenie.
Upratovaciu aktivitu zastrešuje globálna organizácia Let´s Do It World, ktorej členmi je už 157 krajín z celého sveta. Na Slovensku sa o organizáciu a priebeh aktivity stará občianske združenie Upracme Slovensko. Myšlienka bojovať v jeden konkrétny deň proti odpadu vznikla v Estónsku pred štrnástimi rokmi. Vtedy sa tejto udalosti zúčastnilo 50-tisíc dobrovoľníkov, ktorým sa za deň podarilo upratať a vyčistiť celú krajinu. O desať rokov na to sa k estónskej iniciatíve pripojilo ďalších 150 krajín, medzi ktorými bolo aj Slovensko. Prvý slovenský čistiaci deň sa tak uskutočnil 15. 9. 2018.
Zdroj: SITA, md;kh
Odporúčané články

Od utorka 1. apríla 2025 dochádza k zmene cestovného poriadku na autobusovej linke 28.

Vybavovanie parkovacích kariet a agendy týkajúcej sa daní či komunálneho odpadu môže byť pre Košičanov pohodlnejšie a rýchlejšie.

V sobotu sa konal 7. ročník Ultramaratónu Miskolc – Košice, ktorý preveril nielen fyzickú pripravenosť, ale aj psychickú odolnosť účastníkov. Trasa dlhá 117 kilometrov spojila dve partnerské mestá a odštartovala v ranných hodinách v centre Miskolca. Cieľ bol tradične umiestnený na Dolnej bráne v Košiciach.