Komora a odbory združujúce sestry spolu rokovali o mzdách

Zástupcovia komory a odborov združujúcich sestry a pôrodné asistentky v stredu (14. 9.) rokovali o nových návrhoch koeficientov odmeňovania, ktoré pripravila Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Ako pre agentúru SITA potvrdil riaditeľ SKSaPA Lukáš Kober, obe organizácie sa zhodli na tom, že je potrebné vyvinúť maximálne úsilie na presadenie vyšších základných miezd oproti pôvodnému návrhu. Pôvodný návrh predstavil v polovici augusta minister financií Igor Matovič na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským.
Ako ďalej agentúru SITA informoval riaditeľ komory, zástupcovia sestier požadujú navýšenie mzdy sestier a pôrodných asistentiek za odpracované roky aj po dosiahnutí 20 rokov praxe. SKSaPA chce byť prizývaná na rokovania o mzdách a verí, že ministerstvo zdravotníctva bude s komorou komunikovať. “Naďalej presadzujeme riešenia na stabilizáciu sestier a riešenia nedostatku sestier a pôrodných asistentiek,” dodal Kober.
Zdroj: (SITA, su;avl)
Odporúčané články

V Košiciach sa čoraz častejšie objavuje pohánkovec. Je to invázna rastlina z východnej Ázie, vytvára husté porasty a potláča pôvodnú vegetáciu. Táto trojmetrová rastlina s červenými škvrnami na stonkách a srdcovitými listami sa rýchlo šíri a je náročné ju zastaviť. Slovenská inšpekcia životného prostredia zaraďuje pohánkovec na zoznam rastlín vzbudzujúcich obavy.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.

Vďaka podpore Fondu na podporu umenia (FPU) sa Východoslovenskému múzeu (VSM) v Košiciach podarilo zakúpiť entomologickú kolekciu jedného z popredných slovenských entomológov. Ako VSM informovalo na sociálnej sieti ide o Ľubomíra Panigaja, ktorý sa venuje výskumu motýľov. Predmetná zbierka zahŕňa 382 druhov motýľov zo 16 čeľadí. Exemplárov je celkovo 2 011.