Na pomoc Ukrajine bola schválená pôžička vo výške päť miliárd eur
Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok (15. 9.) odobrili makrofinančnú pôžičku vo výške 5 miliárd eur s cieľom pomôcť Ukrajine pokryť jej akútne potreby financovania spôsobené inváziou Ruska. V tlačovej správe o tom informoval tlačový atašé EP na Slovensku Ján Jakubov.
Na tejto podpore sa minulý týždeň dohodli ministri financií Európskej únie. Udialo sa tak počas neformálneho zasadnutia Rady ministrov financií EÚ (ECOFIN) a Euroskupiny v Prahe v dňoch 9. a 10. septembra. Krok podporili všetky členské štáty, vrátane Slovenska, pričom je to druhá časť sľúbeného balíka z mája vo výške deväť miliárd eur. V rámci prvej tranže už bola vyplatená miliarda eur.
Európska komisia poskytuje úver vláde v Kyjeve za veľmi priaznivých podmienok. Ako ďalej uvádza tlačová správa EP, predpokladom poskytnutia pomoci je, aby Ukrajina rešpektovala účinné demokratické mechanizmy napriek koncentrácii moci vo výkonnej zložke moci počas vojny.
„Potreby vonkajšieho financovania Ukrajiny rýchlo narástli v dôsledku ruskej invázie. Okrem obrovských škôd na cestách, mostoch, továrňach, domoch, nemocniciach a inej fyzickej infraštruktúre krajina takisto stratila prístup na medzinárodné finančné trhy,“ odôvodňuje správa poskytnutie pôžičky.
Makrofinančná pomoc je núdzovým zdrojom, ktorý sa poskytuje za veľmi priaznivých podmienok pre krajiny susediace s EÚ, ktoré majú ťažkosti so zaplatením svojich účtov. Celková výška takýchto výhodných úverov EÚ Ukrajine od začiatku vojny by v prípade potvrdenia celého balíka mohla presiahnuť 10 miliárd eur.
Zdroj: (SITA, su;hb)
Odporúčané články
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.