Ľudovít Feld sa vrátil
V priestoroch Východoslovenskej galérie otvorili minulý týždeň výstavu významného predstaviteľa košickej výtvarnej scény Ľudovíta Felda.
Návštevníci sa môžu tešiť na 150 diel z depozitov slovenských inštitúcií i súkromných zbierok.
Malý veľký muž
Osobnosť skvelého kresliara a grafi ka je od detstva poznamenaná utrpením. Zhruba vo veku ôsmich rokov mu lekári zistili diagnózu, ktorá ovplyvnila celý jeho život – hypofyzárne trpaslíctvo. Ochorenie spôsobuje nedostatok rastového hormónu, a tak talentovaný výtvarník aj v dospelom veku pôsobil dojmom chlapca. O to viac sa venoval rozvíjaniu svojho talentu. Navštevoval kresliarsko-grafi ckú školu Eugena Króna, ktorá pôsobila pri Východoslovenskom múzeu, neskôr študoval grafi ku na Akadémii výtvarných umení v Budapešti.
Mengeleho portrétista
Ľudovít Feld ako príslušník židovského národa neunikol krutej realite holokaustu. S číslom A 7740 strávil niekoľko rokov v Auschwitzi pri poľskom Osvienčime. Jeho výrazný talent neostal bez povšimnutia ani tam. Ako portrétista nacistického lekára Josefa Mengeleho na objednávku zaznamenával jeho obludné experimenty, kreslil väzňov s rôznymi telesnými a duševnými abnormalitami či genetickými anomáliami. Okrem toho robil portréty nacistických dôstojníkov i samotného Mengeleho.
Koniec vojny mu priniesol trpké správy – v koncentračnom tábore zahynuli jeho rodičia a takmer všetci súrodenci. Prežil iba on a jeho sestra. Až do svojej smrti majster žil a tvoril v Košiciach.
Bohatá kolekcia majstra
Výber diel predstavuje najrozsiahlejšiu a najobsiahlejšiu kolekciu Feldových obrazov zhromaždenú po dvadsiatich piatich rokoch od autorovej smrti. „Bohatá kolekcia prináša diela vytvorené rôznymi grafi ckými technikami, ku ktorým majster inklinoval. Na nich zobrazoval majster Feld holokaust, ale aj košické zákutia a bežný život remeselníkov a robotníkov,“ prezrádza kurátor výstavy Michal Štofa. Výstava potrvá do konca januára.
Janka Fedorová
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.