Zelenský udelil ministerke Milanovej čestné vyznamenanie za jej zásluhy
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský udelil viacero štátnych vyznamenaní rôznym osobnostiam, ktoré sa pričinili o posilnenie a podporu suverenity a teritoriálnej integrity Ukrajiny vo svete. Medzi ocenenými osobnosťami bola aj jedna Slovenska.
Jedinou ocenenou slovenskou ústavnou činiteľkou sa stala ministerka kultúry Natália Milanová. Prezident Volodymyr Zelenský ju ocenil Rádom kňažnej Oľgy. Toto vyznamenanie je určené výhradne pre ženy „berúc do úvahy ich zásluhy v rôznych oblastiach štátnej a verejnej služby, ako aj ich činy a prácu v prospech ich susedov”. Toto ocenenie ministerka kultúry získala na znak vďaky za jej neustálu podporu a osobnú angažovanosť v pomoci Ukrajine od začiatku vojny.
“Ocenenie od ukrajinského prezidenta si nesmierne vážim. No ešte viac ma hreje pri srdci, že sme mohli pomôcť mamám s deťmi, utekajúcim z vojnou zmietanej krajiny, ktorým sme vedeli dať nádej, pocit bezpečia a v neposlednom rade aj priestor na rozvoj talentu ich detí. Za to všetko patrí nielen vďaka, ale aj samotné ocenenie všetkým našim organizáciám, ktoré pomáhali od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine. Veľká vďaka patrí aj všetkým, ktorí pomáhajú ako ľudsky tak aj profesionálne,” uviedla ministerka kultúry Natália Milanová.
“Putin bojuje proti našej identite, aby zničil našu identitu. Keď sedíme v divadle a spustí sa poplach a varovná siréna, tak ľudia potom vnímajú samotné predstavenie aj to, že sa nachádzajú v divadle, so slzami v očiach – prežívajú to úplne inak, než v mierovej dobe. Viem, že v tejto vojne zvíťazíme, pretože máme takých priateľov ako je Slovenská republika. Myslím si, že táto vojna je nielen vojnou za záchranu Ukrajiny a ukrajinského kultúrneho dedičstva, ale vojnou za záchranu celej Európy,” takto sa vyjadril ukrajinský minister kultúry a informačných technológií Oleksandr Tkachenko pri príležitosti udelenia ocenenia slovenskej ministerke kultúry.
Pomoc Ukrajine aj naďalej pokračuje
Pomoc ministerstva kultúry ľuďom z Ukrajiny aj naďalej pokračuje a má dve roviny: dlhodobú a dočasnú.
Dlhodobá pomoc je zameraná na rodiny s deťmi, ktoré študujú umenie a na Slovensku hľadajú dlhodobé útočisko. “Slovenský rezort kultúry inicioval v marci tohto roka evakuáciu 96 žiakov a žiačok z ukrajinských umeleckých škôl a ich rodinných príslušníkov do bezpečia,” uviedla ministerka kultúry a dodala, že špeciálny tím ministerstva kultúry buduje pre utečencov z Ukrajiny na Slovensku potrebné zázemie.
Dočasná pomoc je určená pre tých Ukrajincov, ktorí chcú na Slovensku umelecky pôsobiť len krátkodobo.
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky zabezpečilo pre viac ako 150 detí z Ukrajiny dočasné útočisko na Slovensku a zorganizovalo pre ne aj letné baletné workshopy.
Zdroj: (Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, ZL)
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.