Kto vie poskytnúť prvú pomoc v naliehavých prípadoch a katastrofách, je hrdinom
Ženeva/Paríž/Londýn/Bratislava 11. septembra (TASR) – Hrdina prvej pomoci v naliehavých prípadoch bežného dňa a v katastrofách – tak znie v roku 2014 téma Svetového dňa prvej pomoci. Pripadá druhú septembrovú sobotu, v tomto roku je to 13. septembra.
V Európe približne 700.000 osôb ročne zomrie na zlyhanie srdcovocievnej činnosti. Len jeden človek z 20 zasiahne v situácii, ak niekomu náhle zlyhá srdcovocievna činnosť mimo nemocničného prostredia. Každá minúta, o ktorú sa po zlyhaní srdcovocievnej činnosti neskôr poskytne prvá pomoc, znižuje šance na prežitie o 10 percent. Na druhej strane, včasné poskytnutie defibrilácie zvyšuje šance na prežitie o 75 percent. Preto, ako dodáva portál francúzskeho Červeného kríža, je dôležité, aby ľudia vedeli poskytnúť prvú pomoc.
Cieľom Svetového dňa prvej pomoci je upozorniť verejnosť na dôležitosť prvej pomoci a na potrebu vedieť ju poskytnúť. Význam tejto schopnosti sa prejaví najmä v kritických situáciách, akými sú nehody rôzneho druhu, domáce úrazy, ale aj pri prevencii chorôb.
Školenia o správnom poskytovaní prvej pomoci predstavujú v súčasnosti základnú aktivitu prakticky všetkých zo 186 národných spoločností Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRCCS). Každý jedinec má byť schopný zachrániť život iného, ide o základný čin solidarity s inou ľudskou bytosťou, uvádza IFRCCS, ktorej je od 25. októbra 1993 členom aj Slovenský Červený kríž (SČK).
Na svojej webovej stránke SČK uviedol, že prvá pomoc je stav mysle a séria úkonov ponúkajúca ochranné a životzachraňujúce opatrenia ako predchádzať, alebo byť pripravený a poskytnúť prvotnú odozvu v krízových situáciách. Krízové situácie v sebe zahŕňajú nielen katastrofy, rôzne epidémie, ale aj dopravné nehody. Prvotný cieľ odozvy je minimalizovať dopad tých krízových situácií a stabilizovať a ošetriť postihnutú osobu do príchodu profesionálnej pomoci.
Od roku 2000, keď IFRCCS zaviedla Svetový deň prvej pomoci, si ho každý rok pripomína vyše 100 národných organizácií. Zámerom je informovať verejnosť, že správne poskytnutá prvá pomoc môže každý deň v najrôznejších kritických situáciách prispieť k záchrane ľudského života.
Medzinárodnú federáciu spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca založili v roku 1919 v Paríži. Jej základy položilo päť spoločností – z Francúzska, Veľkej Británie, Talianska, Japonska a USA. Postupom rokov sa k nim pripájali ďalšie národné spoločnosti.
Sekretariát IFRCCS sídli v Ženeve.
Zdroje: www.ifrc.org, www.firstaidinaction.net; www.redcross.sk; www. croix-rouge.fr, www.secourisme.net, www.redcrossfirstaidtraining.co.uk, http://globaldimension.org.uk/calendar/event/4715
12 20 roi