Doprajte si čas pre seba. Dovolenka nie je luxus!
Dovolenku potrebuje každý z nás bez ohľadu na to, či pracuje manuálne alebo psychicky. Určite nie jeden už teraz rozmýšľa, kde bude cez letné obdobie oddychovať. Viete však, koľko voľných dní by ste si mali zobrať, aby ste boli poriadne zrelaxovaní, a prečo je vlastne dovolenka taká dôležitá?
Ležanie na pláži, turistika na horách či objavovanie exotiky. Každý si predstavuje relax inak. Dôležité však je, aby ste nadobudli pocit, že skutočne oddychujete, pretože rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom môžete docieliť len prostredníctvom relaxu na mieste a pri činnostiach, ktoré sú vám blízke.
Minimálne tri týždne
Dovolenka znižuje mieru stresu z práce, na základe čoho dokáže človek vidieť problémy racionálne, jasne, a možno si uvedomí, akú úlohu plní práca v jeho živote. „V konečnom dôsledku voľno znižuje riziko vyhorenia, depresie a infarktu. Tiež zvyšuje mieru koncentrácie a efektivity v práci. Po dovolenke sme pripravení viac čeliť našim pracovným výzvam,“ hovorí psychologička Lucia Klasová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej ulici v Košiciach. Na kompletné oddýchnutie je však nutné, aby ste počas dovolenky zmenili prostredie. Ak trávite voľný čas doma, zvyšuje sa tak tendencia odpovedať na emaily alebo vzniká potreba riešiť menšie pracovné povinnosti. „V tomto smere by ste si mali jasne stanoviť hranice a povedať – nie, aj napriek tomu, ak vás kolegovia či zamestnávatelia požiadajú o čo i len jednu pracovnú vec,“ vysvetľuje Klasová. Podľa psychologičky by ste si nemali vyberať dovolenku útržkovito, ale nepretržite aspoň na tri týždne. „Počas tohto času si vie človek najlepšie psychicky oddýchnuť a načerpať novú energiu,“ dodáva.
Voľno ako ozdravná pauza
Zamestnávateľ by mal tiež akceptovať potrebu dovolenky na oddych a potrebu osobného času u svojich zamestnancov. „Nadriadení by svojich pracovníkov nemali vyrušovať počas voľna pracovnými povinnosťami. Samozrejme, že to tvorí väčší tlak na zamestnávateľa. Hľadať niekoho kompetentného, kto vie zastúpiť, resp. vyriešiť problémy iného v čase dovolenky. No ak sa na to pozrieme z iného pohľadu, šťastný a oddýchnutý zamestnanec to dokáže vrátiť v podobe lepšej práce,“ dodáva. Dovolenku je potrebné vnímať ako ozdravnú pauzu a tiež ako odmenu za prácu počas celého roka. Klasová tvrdí, že by sme ju nemali brať ako luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť, ale ako právo na čas len pre seba, prípadne s tými, ktorých máme radi, a to na mieste, kde sa vieme odreagovať. „Treba si uvedomiť, že oddychovať by sme mali počas celého roka priebežne. Aj keď nie tak dlho a intenzívne, ako je to možné počas letných prázdnin. Ak sa nenaučíme relaxovať a stanoviť si jasné hranice počas kratších prázdnin, nebudeme toho schopní ani počas letných,“ vysvetľuje psychologička.