Pre rastúci počet migrantov v Česku obnovia kontroly na slovenských hraniciach
Česká vláda rozhodla o dočasnom obnovení kontrol na hraniciach so Slovenskom. Dôvodom sú nelegálni migranti, ktorých počty sa v posledných dňoch zvýšili.
„Predovšetkým chceme zaručiť bezpečnosť obyvateľov Českej republiky,“ povedal český minister vnútra Vít Rakušan a dodal, že v Zlínskom a Juhomoravskom kraji sa situácia začína dostávať spod kontroly. Obnovenie kontrol má platiť od štvrtka (29. 7.). Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.
Od začiatku júna do začiatku minulého týždňa zadržala polícia v Česku takmer 9 500 migrantov, pričom za celý minulý rok ich bolo 1 330. Prichádzajú sem cudzinci najmä zo Sýrie, ktorí Česko využívajú ako tranzitnú krajinu pri cestách do ďalších štátov Európskej únie. Bezpečnostná situácia v ČR je podľa predsedu vlády Petra Fialu stabilná. „Musíme urobiť toto preventívne opatrenie, aby sme si dokázali s touto situáciou dlhodobo poradiť a aby sme odradili nelegálnych migrantov od využívania tejto trasy,“ povedal český premiér.
Dočasné opatrenie bude zatiaľ platiť 10 dní
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) reaguje na skutočnosť, že česká vláda kvôli nelegálnej migrácii rozhodla o dočasnom obnovení kontrol na štátnej hranici so Slovenskom. Opatrenie bude platiť od štvrtka 29. septembra a zatiaľ potrvá 10 dní. Ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) o tomto kroku informoval český minister Vít Rakušan.
„Rezort vnútra uvedené rozhodnutie rešpektuje, avšak upozorňuje, že ide o vážnu tému, ktorú je potrebné prerokovať na úrovni Európskej únie. Slovensko bude presadzovať, aby sa takéto rokovania uskutočnili,“ uviedol rezort.
Uvedený krok kolegov z Česka má podľa rezortu vnútra vplyv aj na ostatné európske krajiny. Dôležitú úlohu v otázke migrantov totiž zohráva existencia schengenského priestoru. „Faktom je, že Slovensko, Česko, ale aj ďalšie krajiny Európy trpia tzv. sekundárnou migráciou. Ľudia, ktorí prichádzajú, nechcú v daných krajinách zostať, sú pre nich len migračnou trasou,“ uzavrela Eliášová.
Zdroj: SITA, ab, dm; DSe, ju
Odporúčané články
Ako sme nedávno informovali, v Mestskej časti Západ sa rozmohli prípady vykrádania áut. Počet vlámačiek stúpol až štvornásobne a šíria sa dohady, že by to mohli mať na svedomí organizované skupiny. Oslovili sme starostu MČ Západ Marcela Vrchotu s otázkami, kedy by mohli začať dohliadať na bezpečnosť v rizikových oblastiach žandári aj ako sa dá predchádzať ďalším podobným prípadom.
Väčšina Slovákov pociťuje nostalgiu za obdobím socializmu. Až 60 percent obyvateľov verí, že život v bývalom režime bol lepší ako dnes. Podľa prieskumu DEKK Inštitútu má pozitívny obraz o socializme približne 65 percent ľudí, zatiaľ čo len niečo vyše 28 percent si myslí, že za socializmu bolo horšie než dnes. Údaje odhaľujú komplexné príčiny tohto javu a upozorňujú na riziká, ktoré z neho pre súdržnosť spoločnosti vyplývajú. Anketou na našej facebookovej stránke sme chceli zistiť, aký názor majú Košičania.
Verejné korčuľovanie v Košiciach začína svoju zimnú sezónu a na výber je v meste hneď niekoľko možností. Prinášame prehľad, kde si môžete obuť korčule – či už hľadáte romantické klzisko pod holým nebom (Alejová, Mestský park), alebo preferujete krytú arénu. V článku prinášame rozpis platný na túto zimnú sezónu.

