V Dome umenia sa spojí literatúra s hudbou
Dnešný festivalový večer v Dome umenia spája hudbu s literatúrou i výtvarným umením. Skvelý slovenský herec František Kovár predstaví tvorbu troch autorov – Dalajlámu, Ladislava Hanusa a Romana Bergera, ktorých postrehy a úvahy spája tematika umenia a bytia.
„Zvolili sme tri osobnosti, ktorých slová vyvierajú z autentického života – bytia,“ hovorí dramaturgička Štátnej filharmónie Košice Mária Kornucíková.
„Ladislav Hanus patrí k najvýraznejším mysliteľom 20. storočia na Slovensku a Romana Bergera považujem za najlepšie píšuceho slovenského skladateľa. Prepojenie s Dalajlámom súvisí s našou dlhoročnou snahou objavovať skryté súvislosti medzi Orientom a Európou.“
Hlboké zamyslenie sa nad umením a bytím priniesol vo svojej tvorbe aj Johann Sebastian Bach. Jeho umenie kontrapunktu, ktorý predstavil vo svojich dvoch zväzkoch Dobre temperovaného klavíra, nepozná obdobu ani v dnešných časoch. Hudbu veľkého Bacha priblíži skvelý klavirista Peter Pažický.
Priestory foyeru Domu umenia rozozvučí aj hudba a umenie vzdialeného Tibetu, Indie, Peru a ďalších krajín. Multiinštrumentalista Rami Shaafi Košičanom predvedie hru na rôzne nástroje z celého sveta, ale aj mimoriadne ojedinelý alikvótny spev.
Slovenskú premiéru má výstava originálnych veľkoformátových fotografií nástenných malieb budhistických svätýň, ktoré zreparovali českí reštaurátori. Tie ako súčasť podujatia momentálne zdobia priestory Domu umenia, ktorý v týchto dňoch hýri špeciálnou atmosférou.
(lech)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.