Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo rieši bezpečnosť, navigáciu aj ekológiu
Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) na svojom 41. zhromaždení v kanadskom Montreale v týchto dňoch rozhoduje o budúcnosti letectva. Rieši pravidlá bezpečnosti a leteckej navigácie, ako aj vplyvy civilného letectva na životné prostredie.
Ministerstvo dopravy a výstavby SR o tom informovalo na sociálnej sieti s tým, že na tohtoročnom vrcholnom stretnutí organizácie sa zúčastňujú aj zástupcovia rezortu na čele so štátnou tajomníčkou Katarínou Brunckovou a s predsedom Dopravného úradu Pavlom Hudákom.
Na zhromaždení ICAO, ktoré sa koná tradične v jeho sídle raz za tri roky, tohto roku od 27. septembra do 7. októbra, je približne dvetisíc účastníkov z celého sveta. „To, čo sa tu prijme, má záväzný charakter pre všetky členské štáty, takisto aj pre Slovenskú republiku. Hlavným krédom tohtoročného zasadnutia sú inovácie, bavíme sa o leteckých navigačných službách, bezpečnosti a znižovaní emisií v civilnom letectve,“ povedal Hudák priamo z Montrealu.
Štátna tajomníčka ministerstva dopravy uviedla, že ICAO má veľký význam, pretože formuje všetky základné štandardy pre civilné letectvo. „Jednou z tém, ktorá rezonuje aj na tomto zhromaždení, je iniciatíva európskych štátov, ktorá smeruje k tomu, aby do rady organizácie nebolo nanovo prevolené Rusko. A to práve v dôsledku agresie, ktorá porušila aj základné pravidlá nedotknuteľnosti vzdušného priestoru,“ priblížila Bruncková.
Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo vznikla po podpise Dohovoru o medzinárodnom civilnom letectve v Chicagu v roku 1944. V súčasnosti má 193 členských štátov. Organizácia zabezpečuje systematický rozvoj medzinárodného civilného letectva, určuje princípy, vypracováva technické normy a predpisy pre medzinárodnú leteckú dopravu, podporuje bezpečnosť, pravidelnosť a efektívnosť civilného letectva, ako aj to, aby každý štát mal rovnaké príležitosti pre vykonávanie medzinárodných leteckých služieb.
Zdroj: SITA, be, ta
Odporúčané články
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Prvá tohtoročná snehová nádielka v Košiciach vyvolala medzi obyvateľmi rôznorodé reakcie. Diskusia v komentároch pri príspevku KOŠICE: DNES na sociálnych sieťach ukázala, že názory na prístup mesta k zimnej údržbe sa líšia, pričom nechýbal ani humor a irónia.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.