V Košiciach najviac kradnú Octavie
Ak nenájdete svoje auto tam, kde ste ho zaparkovali, vie vám to poriadne zdvihnúť žlč. Investícia do auta je totiž pre Slováka nákladnou záležitosťou. Policajné štatistiky však prišli s potešujúcou správou. Počet odcudzených vozidiel v Košiciach výrazne klesol.
Podľa oficiálnej štatistiky vlani v Košiciach zaevidovali policajti 51 prípadov krádeže auta. “Tento druh majetkovej trestnej činnosti má v Košiciach dlhodobo klesajúcu tendenciu. Napríklad v roku 2012 sme zaznamenali 102 podobných prípadov,” dozvedeli sme sa od košickej policajnej hovorkyne Jany Mésarovej.
Teda v priebehu troch rokov klesol počet odcudzených vozidiel na polovicu. Z vlaňajších prípadov objasnili košickí policajti 11, čo je necelých 20 percent.
Najmenej sa kradne na východe Slovenska
Ako sa uvádza v oficiálnych celoslovenských štatistikách kriminality, práve východ Slovenska, teda Košický a Prešovský kraj, je z tohto hľadiska najbezpečnejší. V celom Košickom kraji zaznamenali policajti vlani 123 prípadov, v Prešovskom 84. Pre porovnanie – v Bratislavskom kraji ukradli zlodeji 617 áut, v Nitrianskom 290.
Končia rozobraté na diely
Čo sa týka najčastejšie kradnutých áut, na Slovensku najviac miznú škodovky – Octávie a Fábie. S výrazným odstupom nasledujú značky Volkswagen a Audi.
V Košiciach je na prvom mieste tiež Octávia. “V menšom množstve potom nasledujú značky Volkswagen a Mercedes,” hovorí J. Mésarová.
Podľa názoru kriminalistov, s ktorými sme sa rozprávali, to však neznamená, že by škodovky mali horšie zabezpečenie ako iné značky. V Košiciach ich je totiž výrazne najviac a je po nich aj najväčší dopyt u páchateľov. „Najčastejšie skončia rozobraté na náhradné diely alebo ich predajú späť na európsky trh,“ uviedol Michal Slivka z policajného prezídia.
Štatistiku vedie Bratislava
V Košiciach ubudlo vlani aj vykradnutých áut. “Pri tomto druhu kriminality evidujeme 330 prípadov, z nich sme zatiaľ objasnili 7 skutkov. Opäť sme zaznamenali pokles, pretože v roku 2014 bolo v Košiciach 414 takýchto prípadov,” dodala J. Mésarová.
Aj v bilancii vykradnutých áut vedie značka Škoda, nasledujú značky KIA a Mercedes.
V celoslovenskom meradle sa Košický kraj v počte krádeží vecí a súčiastok z áut umiestnil so 487 prípadmi na treťom mieste. Policajti z nich objasnili 33, to je 7-percentná úspešnosť. Suverénne však vedie Bratislavský kraj, kde vykradli 1332 áut a objasnili len 6 percent týchto prípadov.
Polícia odporúča
Okrem už notorickej samozrejmosti – nenechávať žiadne cenné veci na viditeľnom mieste – majú policajti aj ďalšie rady pre motoristov, aby sa vyhli vykradnutiu vozidla.
“Vodiči by mali po odparkovaní demontovať aj navigačné prístroje alebo kamery z čelných skiel. Aj tie sú totiž predmetom záujmu určitej skupiny páchateľov. Po uzamknutí vozidla diaľkovým ovládačom treba skontrolovať, či je naozaj zamknuté,” konštatuje hovorkyňa J. Mésarová.
Odporúča aj používanie nainštalovaných mechanických prídavných zariadení (napríklad Defend-lock a Mult-lock), ktoré zabránia páchateľovi odcudziť vozidlo, prípadne ho odradia od krádeže. “Tie zariadenia sú väčšinou už dodávané výrobcami ako súčasť, avšak je potrebné ich aj používať. Vo väčšine prípadov odcudzených áut totiž aj keď boli súčasťou vozidiel, neboli použité, respektíve boli uzamknuté,” tvrdí policajná hovorkyňa.
Počet odcudzených áut na východe Slovenska
Košický kraj 123/rok 2015; 107/rok 2014; 122/rok 2013; 166/rok 2012; 120/rok 2011
Prešovský kraj 84/rok 2015; 81/rok 2014; 97/rok 2013; 97/rok 2012; 109/rok 2011
Najviac odcudzované značky v roku 2015
Košice: Škoda Volkswagen Mercedes
Slovensko: Škoda Volkswagen Audi
Aké rôzne triky používajú vykrádači vozidiel
Ak vám zmiznú z auta pre vás cenné veci, vie to človeka poriadne rozzúriť. Pri pohľade na policajné štatistiky objasnenosti takýchto krádeží sa s nimi rovno môžete rozlúčiť. Aké triky používajú zlodeji na to, aby vám vykradli vozidlo?
Najčastejšie sa stáva, že zlodeji jednoducho rozbijú bočné okienko. Pri tomto relatívne primitívnom spôsobe sa zvykne spustiť alarm, takže zlodeji len schmatnú veci, ktoré si všimli už predtým, a rýchlo utekajú z miesta. Vtedy sa spoliehajú len na rýchlosť.
V posledných rokoch sa však objavujú nové spôsoby. Ak máte zamykanie s diaľkovým ovládaním, môžu použiť nenápadnú malú rušičku mobilného signálu. Vodič si myslí, že si auto zamkol, ale nie je to pravda.
Ďalším trikom je namiesto rušičky použiť vlastný kľúč s diaľkovým uzamykaním. Pri viacerých značkách áut to funguje. Postup je rovnaký - držať tlačidlo so symbolom zatvárania stlačené v okamihu, keď si vodič na diaľku zamyká svoje vozidlo. Ostane nezamknuté a nespustí sa ani alarm.
Pri ďalšom spôsobe používajú dlhoprstí mincu. Tú zatlačia nenápadne do kľučky najčastejšie na zadných dverách. Šofér si myslí, že auto zamkol, jedny dvere však ostanú otvorené. Ak nájdete v kľučke mincu, tak sa vaše auto chystajú vykradnúť.
A čo sa proti tomu dá robiť? Skontrolujte pri odchode od auta dvere, či sú naozaj zamknuté. Najlepšie tak, že potiahnete za kľučku
Ilustračné foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.