Europoslanci prijali odporúčania na zlepšenie zlej situácie v rómskych osadách
Európsky parlament (EP) prijal súbor odporúčaní zameraných na zlepšenie zlej situácie v rómskych osadách v Európskej únii (EÚ). Naliehavo podľa EP treba riešiť nedostatok dôstojného, nesegregovaného bývania a pretrvávajúcu diskrimináciu a segregáciu rómskych detí v školách. Za uznesenie hlasovalo 486 europoslancov, proti bolo 109 členov Európskeho parlamentu a 38 sa zdržalo hlasovania, informoval EP v stredu (5. 10.) v tlačovej správe.
Na nápravu situácie Rómov europarlament požaduje krátkodobé a dlhodobé stratégie podporované dostatočnými finančnými prostriedkami EÚ a členských štátov, najmä Európskym sociálnym fondom plus (ESF+), Európskym fondom regionálneho rozvoja (EFRR) a národnými plánmi obnovy a odolnosti. „Členské štáty by mali rozdeliť finančné prostriedky na regionálnej a miestnej úrovni, aby dokázali lepšie reagovať na bezprostredné potreby Rómov žijúcich v osadách v EÚ. Musia sa riešiť všetky prekážky vrátane priamych a nepriamych foriem diskriminácie, ktoré bránia efektívnemu využívaniu finančných prostriedkov,“ uviedol EP v tlačovej správe.
Podľa europoslancov by Európska komisia mala vytvoriť mechanizmus včasného varovania s cieľom identifikovať zneužívanie Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) a iných fondov EÚ vyčlenených na riešenie situácie Rómov. Takisto naliehavo vyzývajú EK, aby do roku 2030 postupne odstránila marginalizované rómske osady v celej EÚ.
Podľa prieskumu EÚ týkajúceho sa menšín a diskriminácie 63 % Rómov nie je zamestnaných, ani nie je v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy. Až 80 % Rómov žije pod hranicou rizika chudoby v ich krajine. Okrem toho 41 % Rómov v deviatich členských štátoch EÚ, ktoré sa zúčastnili na prieskume EU-MIDIS II, sa cítilo diskriminovaných z dôvodu svojho rómskeho pôvodu aspoň v jednej z oblastí každodenného života, ako je hľadanie zamestnania, práca, bývanie, zdravotníctvo a vzdelávanie.
Zdroj: SITA, ab, dm
Odporúčané články
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.