Najdôležitejšou zásadou pri otrave hubami je konať čo najrýchlejšie
Otrava hubami môže spôsobiť nepríjemné, ale aj veľmi vážne zdravotné komplikácie, v najhoršom prípade smrť. Ako sa jednotlivé druhy otráv hubami líšia, ktoré sú rizikové skupiny ľudí, pre ktorých môžu byť huby obzvlášť nebezpečné, vysvetľuje v tlačovej správe doktor Martin Vrško z internej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca.
Prejavy otravy závisia podľa Vrška od konkrétneho druhu požitej huby, pretože jednotlivé huby obsahujú rôzne toxíny, ktoré majú škodlivý efekt na ľudský organizmus. „Jednu z najzávažnejších otráv spôsobuje smrteľne jedovatá muchotrávka zelená, ktorá svojím vzhľadom pripomína jedlé huby bedľu alebo plávku,“ vysvetľuje lekár a dodáva, že otrava touto hubou sa začína prejavovať šesť až 24 hodín po jej požití pocitom nevoľnosti, prudkým zvracaním, bolesťami brucha a vodnatými hnačkami. Dôsledkom je ťažká dehydratácia. U postihnutého človeka na štvrtý až piaty deň dochádza k rozvoju kómy, zlyhaniu pečene a obličiek.
Problém však môžu podľa Vrška spôsobiť aj jedlé huby ako pečiarky, plávky a rýdziky, ktoré nesprávnym skladovaním nahnijú. Otráviť organizmus je možné aj z dôvodu ich nedostatočnej tepelnej úpravy. Príznaky otravy týmito hubami nastupujú do dvoch až štyroch hodín po ich konzumácii formou zvracania, bolestí brucha a hnačky. „Otrava hubami môže mať rôzne prejavy v rôznej časovej nadväznosti na ich konzumáciu, a to od banálnych až po tie najvážnejšie. Dôležité je preto pri akýchkoľvek ťažkostiach po konzumácii húb radšej čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc,“ konštatuje lekár.
Pri vyšetrovaní otravou hubami je podľa Vrška veľmi podstatné zistiť, o akú hubu išlo. „Ideálne je, keď pacient presne opíše, ako huba vyzerala, prinesie so sebou do nemocnice zvyšky jedla s obsahom požitej huby, prípadne pristupujeme k vyšetreniu zvratkov alebo moču,“ prízvukuje lekár, ktorý dodáva, že akákoľvek otrava, aj hubami, je vždy nebezpečnejšia pre deti. Riziko je vyššie aj v prípade starších ľudí a pacientov trpiacich viacerými ochoreniami.
Jednoduchšie otravy hubami, ktoré ustúpia v priebehu 2 – 3 dní, väčšinou nezanechávajú žiadne trvalé následky, po otrave spomínanou muchotrávkou zelenou môže postihnutie pečene a obličiek viesť až k ich trvalému poškodeniu a vyústiť v nedostatočnú funkciu orgánov po zvyšok života. „Tento typ otravy však môže byť aj smrteľný. Stáva sa to priemerne v 40 až 50 percent prípadoch otráv,“ varuje doktor Vrško, podľa ktorého je pri otrave hubami najdôležitejšou zásadou konať čo najrýchlejšie.
Zdroj: DSe, ju