Zdravotnícke organizácie vyzývajú vládu, aby schválila návrh adekvátneho rozpočtu
Zdravotnícke a pacientske organizácie žiadajú vládu, aby schválila návrh adekvátneho rozpočtu a okamžitú schému pomoci pre slovenské zdravotníctvo. Ako uviedli v tlačovej správe, slovenské zdravotníctvo čelí sérii krízových situácií, spôsobených dlhodobo kriticky nízkym financovaním sektora, dramatickým zdražovaním, vysokými cenami energetických komodít, rastúcou infláciou a nedostatkom personálu.
V utorok sa na tieto témy na Ministerstve zdravotníctva SR koná okrúhly stôl za účasti ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, členov zdravotníckej sekcie Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR a ďalších významných zdravotníckych organizácií.
„Súčasný stav bez adekvátnych finančných prostriedkov a okamžitých riešení môže ohroziť poskytovanie akútnej aj neakútnej zdravotnej starostlivosti a v najhoršom prípade dostať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do platobnej neschopnosti a vážnych finančných problémov,” uviedli v spoločnom stanovisku organizácie pôsobiace v sektore zdravotníctva.
Pre zabezpečenie finančnej stability a riadneho chodu zdravotníctva je preto podľa nich nevyhnutné, aby vláda vytvorila systém kompenzácií pre zmiernenie energetickej náročnosti a pripravila adekvátny rozpočet pre celý sektor na rok 2023. „V opačnom prípade hrozí, že súčasný nedostatok zdrojov v zdravotníctve spôsobí kolaps, čím by sa zhoršila kvalita, dostupnosť aj objem zdravotnej starostlivosti, čo by najviac pocítili práve pacienti,” varujú zdravotnícke a pacientske organizácie. Vyzývajú vládu, aby začala brať súčasnú kritickú situáciu s plnou vážnosťou a odvrátila potenciálny kolaps zdravotníctva, kým je ešte čas.
Ide o spoločné stanovisko Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, Asociácie nemocníc Slovenska, Asociácie súkromných lekárov, Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení, Zväzu ambulantných poskytovateľov, Asociácie dopravnej zdravotnej služby, Asociácie zdravotných poisťovní, Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu, Slovenskej lekárskej komory, Asociácie na ochranu práv pacientov SR, Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb a Asociácie štátnych nemocníc.
Zdroj: (SITA, su, it)
Odporúčané články
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.