Komisia predstavila usmernenia na boj proti dezinformáciám a podporu digitálnej gramotnosti medzi mladými ľuďmi
Európska komisia (EK) zverejnila usmernenia pre učiteľov a pedagógov na základných a stredných školách o tom, ako pristupovať k dezinformáciám a podporovať digitálnu gramotnosť v triedach. Manuály poskytujú praktickú podporu pre učiteľov a pedagógov a zahŕňajú definície technických pojmov, triednych cvičení aj návrhy, ako podporovať zdravé online návyky. Ako EK informuje na svojej webstránke, usmernenia pokrývajú tri hlavné témy, a to budovanie digitálnej gramotnosti, boj proti dezinformáciám a posudzovanie a hodnotenie digitálnej gramotnosti.
Jednému z troch 13-ročných študentov v Európe v súčasnosti pri priamom testovaní chýbajú základné digitálne zručnosti a podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) len niečo viac ako polovica 15-ročných v Európskej únii (EÚ) uviedla, že sa učí, ako zistiť, či sú informácie subjektívne alebo predpojaté. V dôsledku toho existuje jasná potreba posilniť úlohu vzdelávania a odbornej prípravy v boji proti dezinformáciám a podpore digitálnej gramotnosti, ako aj mediálnej gramotnosti, zdôrazňuje EK.
Zmienené usmernenia vznikli s podporou skupiny odborníkov Komisie na boj proti dezinformáciám a podporu digitálnej gramotnosti prostredníctvom vzdelávania a odbornej prípravy, ktoré spájajú široké spektrum praxe zo sveta vzdelávania a odbornej prípravy, vysielania, akademickej obce, sociálnych médií a žurnalistiky. Skupina pri tejto príležitosti zverejnila správu, ktorá analyzuje úlohu vzdelávania a odbornej prípravy v boji proti dezinformáciám a predstavuje možné riešenia prostredníctvom politiky na úrovni EÚ a na národnej úrovni.
Komisia bude v tejto veci ďalej investovať prostredníctvom ročného pracovného programu Erasmus+ na rok 2023. Ten poskytne finančné prostriedky na rozsiahle projekty zamerané na budúcnosť so zameraním na odbornú prípravu učiteľov a tvorbu učebných osnov v boji proti dezinformáciám a podpore digitálnej gramotnosti. Tiež nové usmernenia použije na akcie na podporu učiteľov v rámci novej stratégie pre lepší internet pre deti (BIK+).
Zdroj: SITA, ab, ns
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.