Nečakajte na haváriu, môžete jej predísť
V domácnostiach prevažuje starostlivosť a záujem o povrchové úpravy, predovšetkým estetické. Potrebu výmeny rozvodov skrytých pod omietkou si často neuvedomujeme. Až kým nenastane havarijný stav. Predísť mu vám pomôže firma MV BUILDING, s.r.o.
Prvými na rade v rekonštrukcii sú vodovody, kanalizácie a plynovody. Po nich nasleduje rozvod elektrickej energie, pretože elektroinštalácia je flexibilnejšia a zamedzí kolíziám s potrubím, ktoré už vieme lokalizovať.
Podstata výmeny potrubí
Spoločným zariadením bytového domu je zvislé potrubie prechádzajúce cez všetky byty – stúpačky. Príčinou hluku v bytovkách môže byť práve toto potrubie. Problém vyrieši výmena prebiehajúca naraz v celom dome. Ak je bytový dom starší ako 30 rokov, jeho kanalizačné potrubie už dlho nevydrží.
Negatívom starých odpadových potrubí je aj obsah azbestu. Staré vodovodné rúry sú zasa zanesené vodným kameňom ničiacim kvalitu vody. Opotrebované potrubie narušené koróziou môže trpieť netesnosťami, ktoré vedú k ďalším poruchám: „K vytopeniu dochádza kvôli korózii a prieniku vody mimo potrubie. Najčastejšie sa tak deje vo voľných dňoch, keď je zvýšená aktivita potrubí,“ hovorí Michal Vejačka. Je vhodné nečakať na to, kým vytopíme suseda alebo on nás, ale preventívne vymeniť stúpačky v bytovom dome.
Bezpečný prívod elektrickej energie
Moderná doba priniesla do bytov väčšie množstvo elektrických spotrebičov, ktoré každodenne používame – televízory, počítače a notebooky, kuchynské elektrospotrebiče. Úlohou elektroinštalácie je rozvod a distribúcia elektrickej energie, ale aj napájanie elektrických spotrebičov. Preto musí spĺňať stanovené predpisy, ktoré v mnohých budovách starších ako 20 rokov nie sú dodržané.
„Spotrebou energie rastie aj súčasný príkon bytu, teda množstvo elektriny odberanej v istej chvíli. Na tento príkon dozerá hlavný istič, ktorý v prípade dlhšieho odberu môže vypnúť príslušný obvod elektroinštalácie. V horšom prípade sa istič môže prehriať a zničiť. Preto odporúčame výmenu elektroinštalácií v rodinných domoch aj panelových domoch predovšetkým vtedy, ak sú budovy staršie. S elektroinštaláciou meníme aj ističe, ktoré musia spĺňať bezpečnostné normy a predpisy svojou ampérovou hodnotou,“ hovorí Michal Vejačka, konateľ spoločnosti MV BUILDING, s.r.o.
Senzory a systémy
Medzi štandardnú elektroinštaláciu dostupnú v bytoch aj domoch môžeme zaradiť aj svietidlá na senzory, ktoré sú vítaným prvkom v spoločných bytových priestoroch. Pre bývanie v dome sú dostupné ďalšie moderné riešenia – kamerové a prístupové systémy. Veľký pozemok okolo domu je vďaka elektroinštalácii ľahšie ovládateľný a zabezpečovaný vo viacerých smeroch. Medzi elektroinštaláciu totiž patrí aj ovládanie brány, vchodu do garáže, ale aj zavlažovacieho systému.
(EH, MV)