Ornitologická spoločnosť žiada poslancov, aby nehlasovali za prijatie novely Zákona o ochrane prírody a krajiny
Novela Zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorou sa budú poslanci zaoberať na nadchádzajúcej 75. schôdzi, má potenciál znegovať úspechy, ktoré sa podarilo v ochrane prírody dosiahnuť v posledných desaťročiach. Ako sa píše v tlačovej správe Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, novela môže ohroziť najohrozenejšie druhy na Slovensku a zastaviť reformu národných parkov a stým aj celý plán obnovy. Týmto ornitologická spoločnosť žiada poslancov a poslankyne, aby nehlasovali za prijatie tohto zákona. Informoval o tom v tlačovej správe Jozef Ridzoň z BirdLife Slovensko.
Schválenie novely by bol veľmi negatívny signál pre verejnosť, ktorá požaduje, aby sa situácia v našich národných parkoch zlepšila a aby ochrana prírody bola prioritou. Schválenie by reálne ohrozilo ochranu vzácnych druhov a ohrozilo by ochranu viacerých území, ktoré sú “magnetom” pre turistov z celej Európy. Novelizácia by znamenala povolenie voľného pohybu osôb bez limitu v 3., 4. a 5. stupni ochrany, a to aj v tých najcitlivejších chránených územiach s výskytom najvzácnejších druhov citlivých na vyrušovanie. V každej krajine EÚ má ochrana prírody možnosť pohyb pre výskyt ohrozených druhov zakázať. S týmto obmedzením novela neráta. Schválenie by bolo maximálne nezodpovedné a hazardom s tými najcennejšími časťami našej prírody. Ako pripomínajú ornitológovia, novela by tiež umožnila veľmi predlžovať proces vyhlasovania chránených území. Ďalším problematickým bodom novelizácie je návrh, či štát môže vyhlásiť chránené územia (CHÚ) aj bez písomného súhlasu vlastníka. Tento bod by kvôli rozdrobenému vlastníctvu pozemkov a nereálnosti získať súhlas od všetkých známych vlastníkov znamenal stop nielen vo vyhlasovaní nových CHÚ, ale aj pri aktualizácií vymedzenia CHÚ, teda zmenšenie a zväčšenie.
„Veríme, že envirorezort dokáže po širokej diskusii, tam kde to je možné, zlepšiť dnešnú právnu úpravu oblastí, na ktoré mieria novelizačné body, ale takým návrhom legislatívy, ktorý eliminuje ohrozenia pre chránené druhy či hrozbu rizika zablokovania reformy národných parkov. Tieto riziká predložený návrh novely prináša a nevieme si vzhľadom ku komplikovanosti témy ani predstaviť v krátkom čase navrhnúť vylepšenia, ktoré by riziká eliminovali. Tu pokladáme za veľmi dôležité dať priestor ministerstvu skúsiť nájsť tam, kde to je možné, širšiu zhodu medzi dotknutými subjektmi,” uzavrel Jozef Ridzoň.
Zdroj: (SITA, mt;kg)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.