Na rizikových úsekoch prenosových vedení pribúdajú nové odkloňovače letu vtáctva
Ochrana dravcov na Slovensku spolu so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou inštaluje v týchto dňoch na elektrické vedenie špeciálne prvky, ktoré zvyšujú jeho viditeľnosť pre vtáctvo. Ide najmä o rizikové úseky v okolí Dunaja. Informovala o tom Eva Horková, manažérka pre komunikáciu z Ochrany dravcov na Slovensku.
Po nárazoch do elektrických vedení ročne uhynú na celom svete milióny vtákov, medzi nimi i mnohé vzácne druhy. Je dôležité minimalizovať faktor mortality, a to prioritne na miestach s najvyšším rizikom nárazov. Hlavným cieľom medzinárodného projektu LIFE Danube Free Sky, realizovaný s podporou Európskej únie v rámci programu LIFE a Ministerstvom životného prostredia SR je zvýšenie bezpečnosti vtáctva prostredníctvom inštalácie špeciálnych prvokov, tzv. odkloňovačov na vedenia.
„Rieku Dunaj vtáctvo využíva ako dôležitý migračný koridor v jarnom a jesennom období, okolitá nížina s početnými vodnými biotopmi taktiež predstavuje významné územie z hľadiska druhovej skladby a početnosti avifauny. Jesenné sťahovanie vtákov práve vrcholí, vtáky sa presúvajú často v početných kŕdľoch a riziko stretov s elektrickými vedeniami je vyššie. Počas zimných mesiacov mnohé druhy využívajú Dunaj ako zdroj potravy, okolité polia sú plné volaviek, labutí, teda druhov patriacich do skupiny najviac rizikových na nárazy,“ uvádza z Ochrany dravcov na Slovensku Roman Slobodník.
Prenosové vedenia nepredstavujú pre vtáctvo nebezpečenstvo v celom rozsahu, je potrebné zamerať sa na rizikové úseky. Najväčšie riziko pre letiace vtáky sú tzv. zemné laná, ktoré sú na prenosovom vedení situované najvyššie a chránia vedenie pred zásahom blesku. Takmer 80 percent všetkých nárazov vtáctva je zaznamenaných práve po strete s nimi, najmä počas ranných a večerných preletov. „Inštalácia odkloňovacích prvkov predstavuje momentálne najefektívnejší a najrýchlejší spôsob riešenia problematiky nárazov vtákov do vedení nielen na Slovensku, ale v celosvetovom meradle. Tieto prvky boli špeciálne vyvinuté pre farebné spektrum vnímané vtákmi a prešli prísnym testovaním na extrémne poveternostné podmienky. Ich inštaláciou na rizikové úseky vedení dochádza k významnému zníženiu mortality vtákov, v našich podmienkach sa jedná až o viac ako 90 percent pokles,“ uzatvára Marek Gális.
zdroj: (SITA, DSe;kg)
Odporúčané články
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.