Čierna skládka pri Sídlisku Ťahanovce ohrozuje zdravie
V meste pribúda čiernych skládok odpadu. Jedna z nich vyrástla v intraviláne mestskej časti Košice – Sídlisko Ťahanovce nad usadlosťou Majetkár za chatovou oblasťou Mončí potok. Množstvo hlodavcov a výkalov ohrozuje zdravie občanov. S pôvodcami odpadu, ako to väčšinou býva, si nikto nevie poradiť…
Územie je v správe Mestských lesov Košice, ktoré patria pod mesto. „Oznámenie sme adresovali príslušnému orgánu štátnej správy, ktorý v rámci konania zisťuje vlastníkov, správcov alebo nájomcov pozemkov,“ uviedla hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Kto to vyčistí?
Čiernu skládku vytvorili neprispôsobiví občania, ktorí žijú v jej blízkosti. „Obývajú stavby a pozemky vo vlastníctve súkromných osôb, na ktoré Mestské lesy Košice, ako správca susediacich lesných pozemkov, nemajú žiadny dosah. Napriek evidentnému pôvodu odpadu je ťažké preukázať vinníka, ktorý ho priniesol do lesa,“ spresňuje Šnajdárová.
Ako ďalej uviedla, v lokalite Majetkár mesto Košice už v minulosti zabezpečovalo odstraňovanie odpadu a v súčasnosti prebiehajú rokovania s časťou obyvateľov uvedenej lokality o jej vyčistení. Mestské lesy Košice zabezpečia veľkokapacitný kontajner ako už niekoľkokrát aj v iných lokalitách. „Túto súčinnosť zabezpečujeme v rámci finančných možností spoločnosti, keďže takýchto nelegálnych skládok je množstvo a aj po ich vyčistení vznikajú.“
Zákaz bývania
Mestská časť Sídlisko Ťahanovce eviduje v spomínanej lokalite štyri problémové záhradné chatky, ktoré sú protiprávne obývané. „Naše snahy vec vyriešiť narážajú neustále na zásadný problém – kde s týmito ľuďmi, ktorí vo ‚vybývaných‘ a už staticky nebezpečných objektoch prebývajú,“ hovorí starosta MČ Cyril Betuš (nezávislý).
„V tejto veci opäť požiadame Stavebný úrad mesta Košice o vydanie zákazu bývania v tejto lokalite. Podľa nášho názoru je potrebné v spolupráci s mestom Košice týchto ľudí vysťahovať, chatky zbúrať a až následne urobiť v celej lokalite celkový poriadok,“ uviedol Betuš.
Za odpad neplatia
Záhradné chaty v oblasti nazývanej Majetkár sú obývané zväčša neoprávnene osobami, ktoré majú trvalý pobyt na inej adrese (najčastejšie je to Herlianska, Na Demetri, Hrebendova).
[ad][/ad]Na základe monitoringu, ktorý bol v minulosti v danej lokalite spracovaný Magistrátom mesta, správca poplatku skontroloval, koľko ľudí platí za odpad. „V čase spracovania monitoringu bolo v danej lokalite päť záhradných chát, v ktorých bývalo celkom 57 ľudí, z toho 24 dospelých osôb a 33 detí (niektorí z nich mali evidovaný trvalý pobyt mimo Košíc, napríklad v Čani či Seni). Prihlásených k poplatku za odpad bolo 12 osôb z chatky č. 1, na evidovaný dlh bolo začaté exekučné konanie. Z chatky č. 3 boli prihlásené k poplatku za komunálny odpad dve dospelé osoby, tri deti prihlásené neboli, na poplatku bol evidovaný nedoplatok,“ povedala hovorkyňa mesta.
Likvidácia skládky bude stáť viac ako 10-tisíc eur
Osobne sa na vyprataní skládky podieľa aj Miloš Ihnát (nezávislý), poslanec mestského zastupiteľstva a aj miestneho zastupiteľstva na Sídlisku Ťahanovce. „Behajú tu aj polmetrové potkany, ktoré sa dostanú na sídlisko. Už raz som týmto ľuďom cez Správu mestskej zelene zabezpečil fúriky, vrecia a aj kontajner. Rodina Siváková sa aspoň snažila niečo urobiť, druhá rodina Turtáková, ktorá tu býva, nechce robiť nič,“ hovorí Ihnát, ktorý štátnemu orgánu – Okresnému úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie, podal podnet na prešetrenie. Ako nás informoval, náklady na odstránenie skládky budú viac ako 10-tisíc eur.
„Bolo zistené, že v lokalite v lesnom poraste v blízkosti diaľničného privádzača Prešov – Košice sa na ploche cca 65 x 20 metrov nachádza väčšie množstvo zmesového komunálneho odpadu. Vykonali sme obhliadku terénu, zisťovali druh a množstvo odpadu uloženého v rozpore so zákonom o odpadoch so zámerom vydania odborného vyjadrenia s vyčíslením odhadovanej výšky nákladov potrebných na sanáciu lokality,“ povedal pre KOŠICE:DNES Marek Ružička z Odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Košice. Ten tiež uviedol, že zo zistených údajov je v súčasnosti zrejmé, že bol spáchaný trestný čin, a preto okresný úrad vykoná oznámenie tejto skutočnosti orgánom činným v trestnom konaní. Zisťovanie osôb zodpovedných za súčasný stav bude následne úlohou týchto orgánov.
Skoro štvrť milióna eur dlhujú neplatiči z domácností v Liptovskom Mikuláši za odvoz smetia. Mesto tento problém trápi už roky, riešením je väčšinou, podobne ako v Košiciach, exekúcia. Mikulášska samospráva však našla nový spôsob, ako dlhy neplatičov aspoň znížiť.
Primátor Ján Blcháč pre TV Markíza povedal, že si ich predvolajú na mestský úrad, kde im oznámia výšku nedoplatku a počet hodín, ktoré musia odpracovať pri likvidácii odpadu, čím môžu tento nedoplatok zlikvidovať. Za hodinu roboty im z dlhu ubudne 2,50 eura. Evidujú ich ako dobrovoľníkov, lebo nedostanú peniaze na ruku, všetko pôjde na splatenie dlhu. Ak ponuku neprijmú a nezaplatia do dvoch týždňov, podlžnosť mesto odovzdá exekútorovi.
„Nie sme takí naivní, že by svoje dlhy splatili, ale určite za pokus to stojí, aby sme aj túto formu znižovania nedoplatku využili,” dodal Blcháč.