Milostivé miesta v dóme
Sú ľudia, ktorí vravia, že na niektorých miestach je Božie vyslyšanie silnejšie než na iných. A, samozrejme, sú určité lokality, kde sa ľudia zvyknú modliť častejšie.
Vidno to v každom kostole. Stačí pozorovať, kde v jeho interiéri je najväčšia hustota ľudí. Pravda, ak si odmyslíme turistov. Napríklad, vo viedenskom Stefans Dome je to napravo od hlavného vchodu pri origináli ikony Máriapócskej Panny Márie.
Božie vyslyšania
Takéto modlitebné tradície platia aj v košickom Dóme sv. Alžbety. Založené sú na vyslyšaniach, čo sú prípady, keď Boh usúdil, že to, o čo v modlitbe prosíme, je v súlade s Jeho plánmi, a teda pre nás dobré. V niektorých prípadoch, keď sa tak stalo, nechal veriaci vyhotoviť tzv. votívnu tabuľku, na ktorej zvykne byť napísané niekedy len „Ďakujem“. Inokedy však aj uvedené, o čo konkrétne prosil, napríklad „Z vďaky za uzdravenie“. Občas text na tabuľke vzýva Boha slovami: „Pomáhaj aj naďalej.“
Ak zočíme tabuľky s takýmito nápismi, môžeme si byť istí, že stojíme na milostivom mieste v kostole. Konkrétne v našom Dóme sv. Alžbety sú také najmenej tri. Pri obraze sv. Judu Tadeáša (hneď napravo od hlavného vchodu), ďalej pri barokovom obraze Bolestnej Panny Márie (naľavo od južného vchodu) a v južnej kaplnke, kde je oltár, ktorý v sebe zahŕňa kópiu ikony Máriapócskej Panny Márie.
Slzy Panny Márie
Jej originál je výnimočný tým, že v meste Pócs začal v roku 1696 zázračne slziť. Vtedy cisárovná, manželka cisára Leopolda I., prejavila želanie mať ikonu vo Viedni. Požiadala preto mesto Košice, aby zabezpečilo jej prevoz. Keď prevážali ikonu cez naše mesto, spravili jej kópiu, práve tú, ktorú vidíte v našej katedrále. Hoci ide len o kópiu, ktorá nikdy nezaslzila, zbožní ľudia sa tam začali modliť a objavovali sa prvé vyslyšania.
I dnes, ak vstúpite do dómu, s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete niekoho, ako sa v južnej kaplnke modlí práve pred touto ikonou. A tak si môžete i vy prisadnúť a vyskúšať silu Božieho vyslyšania. I keď treba vopred pripomenúť, že Boh nie je automat na spĺňanie prosieb, čo je vlastne aj dobré, lebo on (na rozdiel od nás) vidí aj za roh či omnoho ďalej dopredu.
Milan Kolcun
Foto: šč
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.