Poslanci budú rokovať o povinnosti verejných funkcionárov odpovedať na otázky novinárom
Parlament dnes bude od 9:00 rokovať v prvom čítaní o návrhu novely zákona o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie, ktorý do parlamentu predložil nezaradený poslanec a predseda strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Kollár. Od začiatku budúceho roka by sa mala posilniť povinnosť orgánov verejnej moci a verejných funkcionárov odpovedať na otázky novinárov.
Podľa predkladateľa je návrh odôvodnený skúsenosťami z praxe, keď „konkrétny orgán verejnej moci sa rozhodol neodpovedať na otázky novinárom.” Zákon o publikáciách v súčasnosti disponuje právom na informácie. Povinnosť poskytovať novinárom informácie majú orgány verejnej moci, nimi zriadené rozpočtové organizácie i príspevkové organizácie a právnické osoby.
Poslanci sa budú zaoberať aj návrhom novely Trestného zákona od poslanca Miroslava Kollára. Opozičný poslanec navrhuje zaradiť novinárov do kategórie chránených osôb v Trestnom zákone, aby boli útoky na nich posudzované prísnejšie. Pojem „novinár“ nemá zahŕňať iba redaktorov v printových či elektronických médiách, televíziách alebo rozhlase, ale napríklad aj investigatívnych blogerov.
Zdroj: (SITA, su, DSe)
Odporúčané články
Už v nasledujúcej letnej sezóne by sa návštevníci Národného olympijského centra plaveckých športov (NOCKE) mohli spúšťať z jeho novej tobagánovej veže. Pre svoje letné osvieženie budú mať na výber 55-metrový turbo alebo pomalší 90-metrový klasický tobogán.
Prenájom priestorov wellness v košickom Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE), ktorý už nejaký čas vzbudzuje otázky o férovosti a transparentnosti v Košiciach, si všimla aj bratislavská redakcia jedného z popredných slovenských denníkov. Nielenže išlo o investíciu vo výške 20 miliónov eur, ale pozoruhodné je aj to, že prevádzku rozsiahleho wellness centra, ktoré súťažila mestská firma, vyhral mestský poslanec Miroslav Špak. Hoci mesto a jeho správcovská firma Tepelné hospodárstvo (TEHO) tvrdia, že súťaž bola transparentná, Transparency international upozornila na možné etické výhrady spojené s podnikaním voleného zástupcu mesta v mestskom projekte.
Prezident Pellegrini rozhodnutím nevyhlásiť referendum konal v rámci ústavou zverenej právomoci. Informovali o tom z Kancelárie prezidenta (KP) SR. O vyhlásenie referenda o zrušení sankcií proti Rusku hlavu štátu v petícii žiadali zástupcovia Slovenského hnutia obrody (SHO).