Ako doma svietiť efektívne? Znížte svoje účty za energie
Skokovo narastajúce ceny energií trápia nielen firmy, ale aj koncových odberateľov v domácnostiach. Energetická kríza sa prejavuje aj na zvyšujúcich sa účtoch za elektrinu a ľudia hľadajú spôsoby, ako ušetriť. Ako svietiť efektívnejšie, znížiť spotrebu a náklady?
1. Prechod na energeticky úsporné svietidlá
Tradičné žiarovky, ktorých životnosť sa bežne udáva v rozmedzí 750 – 1 000 hodín, je dnes možné nahradiť energeticky účinnejšími alternatívami. Hovoríme o LED a CFL žiarovkách, ktoré sa postupne stávajú štandardom v domácnostiach. Aj napriek tomu, že je nákup nízkoenergetického osvetlenia drahší, pozitívne sa odzrkadlí na nižšej spotrebe elektriny a dlhšej životnosti. Pre porovnanie, LED svetlá poskytujú v priemere až 30 000 hodín svietivosti, tzn. pri piatich hodinách svietenia denne bude výdrž žiarovky min. 16 rokov.
2. LED svetlá s pohybovým senzorom
Ďalším spôsobom je investovanie do snímačov pohybu, ktoré majú svoje opodstatnenie hlavne v priestoroch, kde nie je potrebné nepretržité osvetlenie. Ide o predsiene, chodby, schodiská či toalety. Ak čidlo nedetekuje pohyb v priebehu trvania určitej doby, automaticky svetlo vypne. Nehrozí tak, že pri odchode z miestnosti zostane lampa zapnutá. Takáto „zábudlivosť” tvorí výrazný podiel na účtoch za elektrinu.
3. Svietidlá a vypínače so separátnym ovládaním
Pri plánovaní osvetlenia domácnosti hľadajte lampy s možnosťou separátneho ovládania jednotlivých častí – ak svietidlo disponuje viacerými zdrojmi svetla, budete môcť podľa potreby zapnúť či vypnúť iba niektoré z nich. V tejto súvislosti voľte tzv. lustrový vypínač s dvoma nezávislými vývodmi, ktorý bude ovládať jednotlivé časti svietidla alebo dve individuálne lampy. Nebudete tak musieť rozsvecovať celú miestnosť, ak práve potrebujete svetlo na prácu iba v jednom kúte.
4. Lampy s integrovaným stmievačom
Hľadajte lampy a LED svietidlá vybavené integrovaným stmievačom, teda zariadením na reguláciu intenzity osvetlenia, ktorý sa do určitej miery podieľa na znížení spotrebovaného množstva energie (odborníci hovoria o úspore na úrovni 20%) a predĺžení životnosti žiarovky. Ak sa rozhodnete vymeniť štandardný vypínač, ktorý máte doma, za univerzálny stmievateľný, uistite sa, že s ním budú svetelné zdroje kompatibilné – nie všetky typy sú totiž stmievateľné.
Rozvážnosť je potrebná aj pri vonkajšom osvetlení, ktoré majitelia nehnuteľností často využívajú ako bezpečnostný i dekoratívny prvok. Kupujte nízkonapäťové exteriérové svietidlá s technológiou LED, nezávislým pohybovým a svetelným senzorom – dobu svietenia a intenzitu vonkajšieho svetla, pri ktorej sa svietidlo automaticky zapne, resp. vypne, si môžete regulovať. Alternatívou je tiež inštalácia záhradných solárnych LED svietidiel, ktoré ako zdroj využívajú slnečné svetlo. Nepotrebujú teda napájanie zo siete a poskytujú svietivosť až do osem hodín. Niektoré sa tiež dodávajú so senzorom súmraku.
Investícia do moderných a šetrných technológií v oblasti osvetlenia, spolu s osvojením si dobrých návykov, je cestou k zníženiu spotreby elektrickej energie a nákladov na ňu, a to bez obmedzovania vášho osobného komfortu a životnej úrovne.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Hľadáte ideálne miesto na rodinnú dovolenku, kde si vaše deti užijú zábavu a vy si zároveň oddýchnete? Slovensko ponúka množstvo rodinne orientovaných hotelov, ktoré ponúkajú pestrý program a kvalitné služby pre deti všetkých vekových kategórií.
Chcete svoju partnerku potešiť krásnym šperkom a záleží vám na tom, aby bol osobný a s hlbšou symbolikou? Skúste sa inšpirovať drahokamami podľa znamenia zverokruhu. Existuje dlhá tradícia, podľa ktorej sa ku každému znameniu hodia určité typy kameňov, ktoré v sebe nesú špecifickú energiu a význam.
Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte tienenie pre svoj dom, už viac nerozmýšľajte. Tienenie je jedným z najúčinnejších a najjednoduchších opatrení na zníženie spotreby energie v domácnosti. V lete zabraňuje prehrievaniu interiéru a v zime zase úniku tepla.