Nárast cien energií by nemali presiahnuť 20 eur na priemernú domácnosť
Ceny energií by od budúceho roka mali stúpnuť na úrovni do 20 eur pre priemernú domácnosť. Povedal to dnes (22. 10.) minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak v relácii Sobotné dialógy v RTVS – Rádio Slovensko. Do konca novembra budú podľa jeho slov domácnosti presne vedieť, na akej úrovni budú ceny budúci rok.
„Z peňazí, ktoré máme schválené do konca tohto roka a na základe návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok by sme vedeli kompletne vyriešiť pre každú domácnosť svietenie, varenie, ohrev teplej vody s malým nárastom, ale veľmi komfortne. Čo sa týka vykurovania, tak tam je to najzložitejšie, pretože máme asi 70 rôznych regiónov na Slovensku podľa toho, ako vykurujú a tam to prepočítavame, aby to bolo pre každého fér,“ povedal Krajniak.
Cenu energií chce vláda zastropovať. „Moja úvaha je, aby do spotreby 2,5 megawatthodiny elektrickej energie na domácnosť, čo je asi 65 percent domácností, bolo veľmi minimálne zvýšenie. To, čo ide na vykurovanie, by bolo o trochu väčšie zvýšenie,“ uviedol. Percentá zatiaľ nechcel prezradiť, pretože tie oznámi vláda neskôr spoločne.
Krajniak zároveň podčiarkol, že Slovensko je na tom v porovnaní s okolitými krajinami v oblasti cien energií dobre. Ako povedal, v Českej republiky je trikrát vyššia cena elektriny ako na Slovensku, v Rakúsku o 65 percent, v Poľsku o 35 percent a v Maďarsku práve zvýšili ceny elektriny o 29 percent. Cena plynu je v Česku 3,8-krát vyššia ako u nás, v Rakúsku je 3,5-krát vyššia, v Poľsku platia viac o 40 percent a v Maďarsku zvýšili ceny plynu o 62 percent.
Zdroj: ta, ma
Odporúčané články
Ako informovalo na sociálnej sieti Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach, nehoda sa stala v ranných hodinách, v smere na Furču. Vodič autobusu linky 55 dostal na namrznutej vozovke šmyk, následne prešiel do protismeru a napokon zišiel dole svahom.
Štát, mestá aj obce obstarávajú od minulého leta výrazne menej transparentne. Počet súťaží na bežné tovary a služby klesol na tretinu oproti počtu spred augusta 2024. Dôvodom sú zmeny, ktoré pre verejné obstarávanie presadil vtedajší minister investícií Richard Raši (Hlas-SD). Uviedla to Nadácia Zastavme korupciu s tým, že na tieto riziká už vtedy upozorňovala. Po roku zanalyzovala spolu s kanceláriou AGM Partners zmeny v nákupoch. Výsledky podľa nadácie nepotešia najmä v čase konsolidácie, kde sa ráta každé euro.
Na jeho vznik upozornila mestská časť (MČ) na sociálnej sieti s tým, že združenie má aj podporu vedenia MČ. „Cieľom bude budovať bezpečnejšie sídlisko a byť očami a ušami pre obe policajné zložky. Aby sa naše deti, naši seniori, ale aj všetci obyvatelia cítili bezpečnejšie a budovali si všetci väčšiu úctu k našej MČ a k sebe navzájom,“ uviedla mestská časť.


