Medici návrh ministra financií vnímajú ako kontraproduktívny a neriešiaci problémy
Návrh ministra financií Igora Matoviča vnímajú slovenskí študenti medicíny ako kontraproduktívny a neriešiaci problémy. Navrhované kroky považujú za krátkozraké a podľa nich len prehĺbia problémy so vzdelávaním budúcich lekárov, no neodstránia skutočné príčiny ich nedostatku.
Požadujú úpravu aktuálneho návrhu, ktorý podľa nich nebol dostatočne premyslený. Apelujú na kompetentných, aby bol nový návrh pripravovaný v spolupráci s odborníkmi a zástupcami lekárskych fakúlt, a aby iniciovali stretnutia s týmito skupinami. Vítajú však úsilie rezortov zdravotníctva, financií a školstva o zlepšenie vysokoškolského vzdelávania v medicíne. V tlačovej správe to uviedla prezidentka Slovenskej asociácie študentov medicíny Laura Banovčanová.
K návrhu majú viacero výhrad. Už v súčasnosti sú nemocnice nedostupné pre mnohých študentov medicíny, a to z dôvodu poddimenzovania zdravotníctva. Napriek tomu, že každý rok úspešne ukončí lekárske štúdium niekoľko stoviek študentov a podľa prieskumov temer 80 percent z nich deklaruje záujem zostať pracovať na Slovensku, nedokážu si nájsť pracovné miesto. Príčinami sú finančný deficit i nevhodne nastavená metodika financovania verejného zdravotníctva, ktoré je v strate. Študenti medicíny považujú za potrebné vyriešiť najskôr dostupnosť pracovných miest, pretože bez toho ani navýšenie počtu absolventov nezlepší situáciu.
Študenti tiež ako výrazný nedostatok vnímajú to, že sa neriešia už jestvujúce nedostatky vo vzdelávaní medikov. Tie súvisia najmä s počtom vyučujúcich lekárov, technickým vybavením i priestorovými kapacitami, ktoré už teraz neodrážajú potreby študijných skupín. Medici vyslovili obavu, že takéto výrazné navýšenie počtu študentov medicíny ohrozí kvalitu vzdelávania, prípadne povedie ku kolapsu zdravotníckeho vzdelávania na Slovensku. Študenti medicíny už teraz čelia obmedzenej praktickej výučbe a v prípade navýšenia ich počtu by mohli stratiť možnosť osobného kontaktu s pacientmi v rámci praktickej výučby.
Študentstvo tiež upozorňuje na poddimenzované financovanie vysokých škôl vo všeobecnosti, pričom Slovenská rektorská konferencia deklaruje prerušenie výučby k 17. novembru 2022. Študenti medicíny považujú za potrebné vyriešiť najmä situáciu s existujúcim finančným deficitom, pretože bez neho nebude navyšovanie počtu prijatých študentov udržateľné.
Do každého nového ročníka na štúdiu medicíny by malo pribudnúť 500 medikov. Slovenským univerzitám by mal byť preplatený rozdiel, aby nemuseli prijímať viac zahraničných študentov a prijímali viac slovenských študentov. Pôvodne bolo cieľom rezortu zdravotníctva získať prostriedky na ďalších 100 medikov ročne. Zo strany ministerstva financií prišla ponuka na zvýšenie počtu medikov na 500. Minister financií Igor Matovič od opatrenia očakáva zvýšenie počtu lekárov v nemocniciach. Tvrdí že ak sa takto naplní šesť ročníkov, náklady budú približne 30 miliónov eur ročne. Doplnil, že toto opatrenie nie je podmienené schválením štátneho rozpočtu.
Zdroj: kh, kl
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.