Ľudia v karanténe budú voliť špeciálnym spôsobom hlasovania
Dnes (29. 10.) sa konajú spojené župné a komunálne voľby, počas ktorých bude možný aj špeciálny spôsob hlasovania, v prípade, že sa volič nachádza v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19. Pre týchto voličov to znamená, že budú zriadené špeciálne volebné komisie, a tak budú môcť hlasovať doma do špeciálnej volebnej schránky.
“Ministerstvo vnútra SR vydalo v tejto súvislosti usmernenia pre okresné úrady a určené obce, ktoré upravuje utvorenie špeciálnej volebnej komisie a uskutočnenie jej prvého zasadnutia,” uviedlo ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v tlačovej správe.
Každá obec, v ktorej sa špeciálna volebná komisia nachádza, je povinná zabezpečiť okrem iného respirátory a dezinfekčný prostriedok na ruky. Členom tejto komisie je povinná poskytnúť aj miestnosť, v ktorej sa budú zdržiavať v čase, keď nebudú vyslaní k voličom.
Týmto špeciálnym spôsobom sú oprávnené voliť iba osoby, ktoré sa nachádzajú v karanténe alebo izolácii z dôvodu ochorenia COVID-19. V prípade, že sa volič nemôže do volebnej miestnosti dostaviť z iných dôvodov, najmä zdravotných, má právo požiadať o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky.
Ako sa hlasuje do špeciálnej schránky?
“Volič týmto spôsobom hlasuje v mieste svojho trvalého pobytu alebo na inej adrese, ktorú v žiadosti oznámi. Adresa tohto miesta sa však musí nachádzať na území volebného obvodu pre voľby poslancov obecného zastupiteľstva podľa miesta trvalého pobytu voliča,” uvádza ministerstvo vnútra.
Na miesto budú vždy vyslaní dvaja členovia špeciálnej komisie, ktorí zabezpečia hlasovanie. Tento spôsob hlasovania nebude vykonávaný v žiadnych zdravotníckych zariadeniach, v ktorých je poskytovaná ústavná starostlivosť na lôžku.
Zdroj: (Ministerstvo vnútra SR, ZL)
Odporúčané články
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.