V septembri štátnym vlakom do Prahy za 10 eur
Jesenné zľavy na trase Košice – Praha, ktoré ponúkajú štátne České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko, podľa súkromného Leo Expressu spustili cenovú vojnu. Tie sa bránia tým, že ide iba o jednorazovú akciu, akú bežne ponúkajú a neplánujú s tým pokračovať.
Štandardná cena za jednosmernú cestu do Prahy u štátnych prepravcov je 43 eur. Od septembra budú najlacnejší lístok do hlavného mesta Českej republiky ponúkať za desať eur, tak ako u súkromníkov, aj v spoločnostiach České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko, ktoré vypravujú na tejto medzištátnej linke spoločné vlaky. „Cieľom je podporiť cestovný ruch a umožniť výhodné posezónne cestovanie na Slovensko,“ zdôvodnil Petr Šťáhlavský z tlačového odboru Českých dráh, ktoré akciu iniciovali.
Tvrdí, že ide o štandardnú akciu, ktorá je súčasťou širšej ponuky, a preto nemožno hovoriť o súperení so súkromnými prepravcami. Akciu, ktorá by mala platiť v priebehu septembra, následne vyhodnotia. „Trvalé zavedenie týchto cien zatiaľ neplánujeme,“ povedal Šťáhlavský.
Vyzvali ministrov
Podľa konkurenčnej spoločnosti Leo Express sa ale štátny dopravca snaží spustiť cenovú vojnu na trase, ktorá je dotovaná z verejných zdrojov. „Vyzývame českého a slovenského ministra dopravy, aby tieto spojenia už ďalej nepodporoval. Na tejto trase chodíme bez dotácií podobne ako RegioJet,“ uviedol CEO Leo Expressu Peter Köhler.
Bez dopadu
Podobne kritický prístup má aj druhý súkromný prepravca RegioJet, ktorý s prevádzkovaním vlakov na trase Košice – Praha za menej ako desať eur začal ešte v októbri 2014. Podľa hovorcu spoločnosti Aleša Ondrůja každá takáto akcia iba prehĺbi stratu štátnych dopravcov, čím sa prenesie na plecia daňových poplatníkov. „Nepredpokladáme nejaký dopad tejto akcie na naše spoje,“ zhodnotil Ondrůj. Regiojet znižuje od 1. 9. počet autobusových spojov do Prahy z troch na dva za deň. Počet vlakov ostáva nezmenený.
Najlacnejšie lístky do Prahy:
Leo Express od 269 Kč
České dráhy od 276 Kč
Regiojet od 280 Kč
Matej Šulc
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyhlásil, že Kyjev nemá žiadne zákonné ani morálne právo odstúpiť svoje územie Rusku v rámci akejkoľvek dohody zameranej na ukončenie takmer štyri roky trvajúcej vojny s Ruskom.
Slovenská katolícka charita (SKCH) rozširuje svoju činnosť v oblasti podpory vylúčených rómskych komunít a nadväzuje úzku spoluprácu s mestskou časťou Košíc Luník IX. Partneri sa dohodli na vytvorení systémového a udržateľného modelu podpory, ktorý má ambíciu stať sa vzorom aj pre verejné politiky na národnej úrovni.
Na jeho vznik upozornila mestská časť (MČ) na sociálnej sieti s tým, že združenie má aj podporu vedenia MČ. „Cieľom bude budovať bezpečnejšie sídlisko a byť očami a ušami pre obe policajné zložky. Aby sa naše deti, naši seniori, ale aj všetci obyvatelia cítili bezpečnejšie a budovali si všetci väčšiu úctu k našej MČ a k sebe navzájom,“ uviedla mestská časť.