Uskutočnilo sa prvé stretnutie k eliminácii nenávistných prejavov a extrémizmu
Na podnet ministra spravodlivosti SR Viliama Karasa sa vo štvrtok 3. novembra uskutočnilo prvé pracovné stretnutie zo série diskusií na tému nenávistných prejavov a extrémizmu.
Viac ako 30 odborníkov na extrémizmus z najdôležitejších inštitúcií, akademickej sféry i mimovládneho sektora diskutovalo o aktuálnom nastavení trestného práva a taktiež si vymieňali skúsenosti v oblasti prevencie extrémizmu. „Na stretnutí zazneli cenné podnety a bolo jednoznačne cítiť, že tu je dobrá vôľa riešiť problémy pomocou otvoreného dialógu a vzájomnej spolupráce,” povedal minister. Ako v tlačovej správe ďalej informuje Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR), na stretnutí sa zúčastnili i štátni tajomníci MS SR Peter Sepeši a Edita Pfundtner.
Ministerstvo spravodlivosti je toho názoru, že problematika extrémizmu a osobitne nenávistných prejavov v spoločnosti si vyžaduje osobitnú pozornosť a komplexný prístup. „Zhodli sme sa na ďalšej nadrezortnej spolupráce a verím, že z tejto spolupráce vzídu dobré riešenia,” doplnil Karas. Viacerí účastníci sa podľa ministerstva zhodli na potrebe prevencie vrátane lepšej spolupráce so školskými zariadeniami. „Konsenzus nastal aj pri téme posilnenia využívania služieb probačných a mediačných úradníkov,” dodalo ministerstvo.
Na stretnutí boli prítomní odborníci z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstva vnútra SR i Ministerstva kultúry SR a taktiež aj odborníci zo slovenského Policajného zboru, Národnej kriminálnej agentúry, Úradu špeciálnej prokuratúry a Generálnej prokuratúry. Taktiež sa na ňom zúčastnili aj špecialisti z Univerzity Komenského v Bratislave, Justičnej akadémie či Paneurópskej vysokej školy v Bratislave a taktiež odborníci zo Špecializovaného trestného súdu v Pezinku a Najvyššieho súdu SR.
Zdroj: SITA, DSE, vr
Odporúčané články
Robert Fico poskytol rozhovor pre Štandard, v ktorom uviedol nové informácie o ďalšom potencionálnom atentátnikovi. Ten mal byť prítomný na verejnom podujatí na Dukle, pričom mal mať pri sebe nabitú zbraň.
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.