Slovensko si pripomína 30 rokov od smrti Alexandra Dubčeka
Slovensko si pripomína 30 rokov od smrti Alexandra Dubčeka, významnej osobnosti povojnovej histórie Európy a jedného z najznámejších slovenských politikov vo svete. Bol v poradí druhým laureátom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia, ktorú udeľuje Európsky parlament. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
„Alexander Dubček bol reformátorom, ktorý si dal za cieľ zmeniť totalitný komunistický systém. Ako obhajca politického dialógu sa stal symbolom obrodného procesu a neúspešného pokusu o nastolenie tzv. socializmu s ľudskou tvárou. Dubčekove snahy zastavili tanky a vojská Varšavskej zmluvy v auguste 1968,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer a dodal, že budovať režim bez slobody a demokracie je vždy len a len tragickou skúsenosťou. Aj preto sa Alexander Dubček v roku 1989 stal jednou z hlavných postáv Nežnej revolúcie.
„Zanechal posolstvo, že demokracia a sloboda sú najdôležitejšie hodnoty, ktoré nie sú samozrejmé a cesta k nim nie je ľahká. Dnes často počúvame o rôznych formách demokracie so zvláštnymi nálepkami. Avšak demokracia a sloboda sú absolútne – buď sú, alebo nie sú,“ pripomenul šéf slovenskej diplomacie.
Do reformného úsilia Dubčeka patrili rehabilitácia nespravodlivo odsúdených, zrušenie cenzúry či uvoľnenie priestoru na intelektuálnu a umeleckú tvorbu a možnosť cestovania do zahraničia, ktoré široká verejnosť podporovala. Reprezentoval humanizmus a angažoval sa v oblasti ľudských práv aj v ťaživom období normalizácie.
Na sklonku života sa Alexander Dubček stal otvoreným zástancom európskej integrácie postavenej na hodnotách solidarity, sociálnej rovnosti a tolerancie. Udelením čestného doktorátu obnovila Bolonská univerzita osobnú a spoločenskú dôstojnosť Dubčeka. Nasledovali mnohé ďalšie čestné doktoráty a medzinárodné ocenenia. November 1989 zároveň znamenal koniec represií pre Alexandra Dubčeka a jeho blízkych. Žiaľ, tragická nehoda na jeseň 1992 tomuto významnému slovenskému politikovi znemožnila podieľať sa na ďalšom demokratickom vývoji Slovenska.
Zdroj: SITA, mk, kv
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.