Sestry sa pôjdu dohodnúť na lepších podmienkach
Predstaviteľky sesterskej komory a odborov pôjdu v pondelok (8. 2.) do nemocníc dohodnúť individuálne zmluvy pre sestry vo výpovediach.
„Urobíme tak na základe sobotňajšieho premiérovho ubezpečenia, že si sestry môžu s vedením nemocnice dohodnúť lepšie individuálne podmienky,“ uvádza v písomnom stanovisku prezidentka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Monika Kavecká.
Sestry v najbližších dňoch predložia návrhy pracovných zmlúv a počkajú na podpis riaditeľa nemocnice. „Keď budú všetky zmluvy na celom Slovensku podpísané, vtedy sestry spoločne nastúpia na svoje pôvodné pozície,“ doplnila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová. Podotkla, že o podmienkach majú „úplne presnú predstavu“. Chcú sa vrátiť všetky, no v prípade, že niektorý z riaditeľov by nedodržal verejný prísľub premiéra Roberta Fica (Smer-SD), nevráti sa ani jedna z nich.
„Veríme, že riaditelia budú maximálne flexibilní. Je v ich vlastnom záujme, aby sa sestry a pôrodné asistentky čo najskôr vrátili k lôžkam pacientov,“ povedala Lazorová. Sestry sú podľa nej pripravené okamžite nastúpiť, teraz je však rýchlosť ich návratu v rukách riaditeľov nemocníc. „Budeme jednotne očakávať splnenie svojich podmienok,“ dodala.
Predseda vlády v sobotu (6. 2.) v Košiciach k návratu sestier do nemocníc povedal, že „každá z nich má právo rokovať s riaditeľom o individuálnej platovej zmluve medzi ňou a nemocnicou“.
(TASR)
Foto: TASR
Odporúčané články
Nájsť večer voľné parkovacie miesto na košickom sídlisku Ťahanovce je pre mnohých vodičov každodenný problém. Po návrate z práce často krúžia po sídlisku niekoľko minút, kým sa im podarí zaparkovať. Niektorí nakoniec zastavia aj na miestach, ktoré na parkovanie pôvodne ani neboli určené.
Prvý ročník medzinárodnej súťaže Beauty Talent Košice 2026 sa konal 16. apríla 2026 v Košiciach. Súťaž v účesovej a dekoratívnej tvorbe študentov stredných škôl organizovala Stredná odborná škola beauty služieb Košice spolu s Košickým samosprávnym krajom. Súťažili študenti odborov kaderník, barbier, kozmetik a vizážista.
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dokončila opravu cesty prvej triedy medzi Košicami a mestskou časťou Pereš v smere na Rožňavu s takmer týždňovým predstihom. Počas najbližších dní budú diaľničiari presúvať dočasné dopravné značenie a stroje.