Európska komisia navrhla balík pomoci Ukrajine pre budúci rok v sume 18 miliárd eur
Európska komisia (EK) v stredu navrhla bezprecedentný balík pomoci Ukrajine v roku 2023 do sumy 18 miliárd eur. Pomoc bude vo forme veľmi výhodných úverov. EK o tom informovala na svojej internetovej stránke.
Táto stabilná a pravidelná pomoc v sume v priemere 1,5 miliardy eur mesačne pomôže pokryť významnú časť krátkodobých finančných potrieb Ukrajiny v roku 2023. Ukrajinské úrady a Medzinárodný menový fond odhadujú, že tieto potreby sú v sume 3 až 4 miliardy eur mesačne. Podporu zo strany EÚ bude musieť doplniť podobná pomoc zo strany iných veľkých darcov.
Vďaka balíku pomoci zo strany EÚ bude Ukrajina môcť pokračovať vo vyplácaní miezd a penzií a udržiavať v chode nevyhnutné verejné služby, napríklad nemocnice, školy a ubytovanie pre utečencov. Zároveň to Ukrajine pomôže zaručiť makroekonomickú stabilitu a obnoviť kritickú infraštruktúru, ktorú zničila ruská agresívna vojna. Podporu budú sprevádzať reformy s cieľom posilniť vládu zákona a opatrenia proti spreneverám a korupcii na Ukrajine.
Zdroj: SITA, ab, dm
Odporúčané články
Štát má v príprave nového industriálneho parku pre automobilku Volvo sklz. Potvrdila to správa o pokroku v budovaní strategického parku Valaliky, ktorú na stredajšie rokovanie vlády predložila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. Budovanie industriálneho parku Valaliky pri Košiciach mešká najmä pre nedôsledný inžiniersko-geologický prieskum a podcenenie problému s vysokou hladinou podzemnej vody. Časový sklz spôsobilo aj nereálne stanovenie míľnikov hneď na začiatku.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.