Kultúrne organizácie Košického kraja zavádzajú energetické opatrenia
Energetická kríza je akútnou globálnou témou, na ktorú iniciatívne reaguje aj 20 kultúrnych organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) a zavádzajú opatrenia na šetrenie energie. Prijaté opatrenia zohľadňujú typ a špecifiká každej z nich. Informoval o tom hovorca KSK Michal Hudák.
„Po ťažkej skúške spôsobenej pandémiou nás čaká nová výzva, ktorú spôsobí energetická kríza. Budeme však robiť všetko preto, aby zavádzané oparenia návštevníci pocítili čo najmenej a hlavne, aby neprekazili zážitok z kultúry v našom kraji. Župné kultúrne organizácie začali už od septembra úspešne zavádzať mnohé energetické opatrenia. V praxi do vyzerá napríklad tak, že v múzeách a galériách došlo k obmedzeniu dekoratívneho osvetlenia budov. V nočných hodinách tak v najbližšom čase zhasne aj Pamätník dargovských hrdinov v Dargovskom priesmyku či Kaštieľ Andrássyovcov v Trebišove,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Znižovanie prevádzkovej teploty, revízia elektrospotrebičov a racionalizácia ich používania, k tomu dôsledné odpájanie od siete či prehodnocovanie obsadenosti miestností zamestnancami. To sú opatrenia, ktoré sa v krajských kultúrnych zariadeniach objavujú najčastejšie aj preto, že je možné ich uplatniť v každom type organizácie.
Počas zimného obdobia budú upravené aj otváracie hodiny jednotlivých expozícií v múzeách a galériách, a to na základe štatistík návštevnosti. Okrem toho, organizácie zvážia aj prevádzku jednotlivých depozitárov. Knižnice budú, rovnako ako múzeá a galérie, prehodnocovať skracovanie výpožičných časov pre verejnosť, čitateľom však ostane komfort vo forme nových biblioboxov či knihoboxov a pomocníkom sa stane aj elektronický systém objednávania kníh. Skúšky divadelných hier budú presunuté do menších priestorov s nižšou energetickou náročnosťou, divadlá budú postupne obmieňať audiovizuálne prvky za tie, ktoré sú energeticky úspornejšie.
Opatrenia týkajúce sa kultúrnych a osvetových centier budú vplývať predovšetkým na zamestnancov. Tam, kde to bude možné, sa zmení systém obsadenia budovy a zavedie sa tzv. open space. K ďalším efektívnym možnostiam patrí aj postupné zavádzanie alternatívnych energetických riešení – postupný prechod napríklad na solárnu energiu, aj prehodnocovanie a následné riešenie energetickej náročnosti budov.
Zdroj: kh, mlu
Odporúčané články
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.