Únia má nový plán vojenskej mobility aj politiku v oblasti kybernetickej obrany
Európska komisia (EK) a vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku predstavili Akčný plán vojenskej mobility 2.0 a Spoločné oznámenie o politike EÚ v oblasti kybernetickej obrany. Dokumenty sú zamerané na riešenie zhoršujúceho sa bezpečnostného prostredia v dôsledku ruskej agresie voči Ukrajine a na posilnenie kapacity únie pri ochrane občanov a infraštruktúry. Plán sa týka obdobia rokov 2022 – 2026. Komisia o tom informuje na svojej webstránke.
Akčný plán vojenskej mobility, ktorý nadväzuje na skorší plán z roku 2018, pomôže európskym ozbrojeným silám reagovať na krízy na vonkajších hraniciach EÚ a ďalej lepšie, rýchlejšie a v dostatočnom rozsahu. Zároveň posilní schopnosť EÚ podporiť členské štáty a partnerov pri preprave jednotiek a vybavenia. Cieľom plánu je aj lepšie prepojená a chránená infraštruktúra, jednoduchšie regulačné otázky, silnejšia spolupráca s NATO a podpora prepojenia a dialógu s partnerskými krajinami.
S novou politikou týkajúcou sa kybernetickej obrany zase EÚ posilní spoluprácu a investície v tejto oblasti s cieľom lepšie chrániť, odhaľovať, odrádzať a brániť sa proti rastúcemu počtu kybernetických útokov. Politika má posilniť spôsobilosti EÚ v oblasti kybernetickej obrany, ako aj koordináciu a spoluprácu medzi vojenskými a civilnými kybernetickými komunitami. Tiež posilní efektívne riadenie kybernetických kríz v rámci EÚ, európsku technologickú priemyselnú základňu obrany (EDTIB), pomôže znížiť strategické závislosti únie od kritických kybernetických technológií a zároveň bude podporovať kybernetické talenty a zintenzívni spoluprácu s partnermi v oblasti kybernetickej obrany.
Komisia a vysoký predstaviteľ predložia Rade EÚ výročnú správu, v ktorej zmonitorujú a zhodnotia pokrok pri vykonávaní opatrení v spoločnom oznámení o politike EÚ v oblasti kybernetickej obrany. Vyzývajú pritom členské štáty, aby svojimi príspevkami prispeli k pokroku implementačných opatrení, ktoré sa uskutočňujú vo vnútroštátnych formátoch alebo formátoch spolupráce. V spolupráci s členskými štátmi by mohol vzniknúť aj plán implementácie.
Zdroj: SITA, DM, ns
Odporúčané články
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.