Prestal som piť, čo ďalej
Téma alkoholu, alkoholizmu a problémov, ktoré prináša, je stará ako ľudstvo samotné. Paradoxne, keď človek prestane piť, problémov je akosi viac. Ako si s tým poradiť?
„Prakticky každodenne sa stretávam vo svojej práci s ľuďmi, ktorí nadmerne pijú niekoľko rokov. S ľuďmi, ktorí piť vo veľkých množstvách začali a chcú to zastaviť. So ženami mnohoročných alkoholikov, ktoré sú takýmto životom doslova poznačené a utýrané a takisto s ľuďmi, ktorí piť prestali a vrátiť sa k tomu už nechcú,“ hovorí psychológ a psychoterapeut PhDr. Martin Čižmárik, PhD. Azda najčastejším a najväčším problémom alkoholika je, že si je neskoro ochotný priznať, že je alkoholikom a niektorí si to nepriznajú nikdy. V počiatočných fázach to súvisí s príjemnými pocitmi z pitia, ktorých sa takýto jedinec nechce vzdať.
Úplná abstinencia
„Ak dokáže človek svoj problém otvorene pomenovať, je to prvý a nevyhnutný krok k zvládnutiu tohto neduhu. Následne je nevyhnutná úplná abstinencia, kedy je potrebná podpora zo strany okolia, návštevy psychológa a psychiatra, Keďže závislý potrebuje mierniť príznaky spojené s odňatím alkoholu prostredníctvom vhodných liekov.“ Na detoxifikáciu nadväzuje akási tretia liečebná fáza, týždne až mesiace trvajúca odvykacia perióda. „Cieľom odvykania je zacvičiť sa do života bez alkoholu. Je to však omnoho ťažšie, než sa to povie. Napokon, u mnohých závislých bol alkohol dôležitou „barličkou“. Pomáhal napríklad prekonávať neistotu v medziľudskom kontakte, navodzoval uvoľnenie, zlepšoval náladu pri stiesnenosti, bol spoločným menovateľom pri stretnutiach so známymi a kolegami.“
Medzera a cieľ
Odobratie alkoholu zanecháva teda istú medzeru. Túto je treba pozitívne zaplniť. „K tomu sú potrebné podporné rozhovory, pri ktorých ide o zodpovedanie mnohých otázok. Napríklad, načo som v minulosti potreboval alkohol, v čom mi „pomáhal“? Aké medzery sú dnes v mojom živote, ktoré som v minulosti vypĺňal konzumom alkoholu? Čo môžem robiť, aby som mohol pozitívne utvárať svoj život bez alkoholu?“ V štvrtej liečebnej fáze – doliečovacej, ide mesiace až roky o to, aby sa čelilo recidíve alkoholizmu. „Dlhodobá abstinencia je cieľ. Len malá menšina ľudí závislých od alkoholu dokáže neskôr vo svojom živote opäť piť kontrolovane. U väčšiny je riziko, že zo začiatku umiernený konzum, možno už aj pohár sektu vypitý pri slávnostnej príležitosti, v priebehu dní, týždňov a mesiacov vedie k vykoľajeniu do baživosti. Odborne sa to volá craving,“ pokračuje psychológ.
Nebude to jednoduché
Najčastejší dôvod, prečo sa alkoholici neliečia, je spoločenské odsúdenie, teda aby sa o tom nedozvedeli ich blízki, spolupracovníci. „Občas táto predstava hanby vedie k tragickým koncom, zomierajú mladí na cirhózy. Neprestať piť, resp. neliečiť sa, však nie je dobré rozhodnutie. Vyliečený alkoholik je na tom totiž stále oveľa lepšie ako ten, ktorý vo svojej závislosti pokračuje, aj keď nikdy nebol u lekára, a preto nemá diagnózu na papieri.“ Ak sa už človek rozhodol s alkoholom skoncovať, je treba mať na pamäti, že to nebude vôbec jednoduché. „To, čo mal pôvodnealkohol zakryť, sa naraz môže objaviť v plnej nahote. Alkoholici sú totiž vo svojej podstate egoisti. Ak je nejaký problém a niečo treba riešiť, ako rodinné problémy, ťažkosti v živote a podobne, on si radšej vypije. A dáva tak najavo okoliu, aby ho zbytočne neotravovalo, pretože teraz má vypité!“
Problémy vyskakujú
Problém sa tým nerieši, iba sa odkladá, odsúva a hromadí. „Je to istá forma pokrútenej logiky. Bez alkoholu sa zrazu problémy vynárajú akoby rýchlejšie, neraz sú pálčivé a vyžadujú riešenie. V týchto momentoch je potrebné mať v „talóne“ nejaké aktivity, niečo, čo má človek rád, pretože inak môže opätovne siahnuť po alkohole a veľmi rýchlo spadne späť do závislosti. Preto tým, ktorí prestanú piť, odporúčam aspoň zo začiatku telesnú aktivitu, návštevu psychoterapií, veľa kontaktu s ľuďmi, samozrejme, mimo krčiem, systematickú a zmysluplnú prácu. A hlavne – pevnú vôľu a chuť zabojovať!“ dodáva Martin Čižmárik.
Košickí anonymní alkoholici: Pomáhame si vzájomnou prítomnosťou
Alkoholikom a ich blízkym môžu okrem odborníkov z radov psychológov, psychiatrov a odborných inštitúcií pomôcť aj anonymní alkoholici. V Košiciach existuje tiež takéto spoločenstvo žien a mužov s názvom Anonymní alkoholici 1. Košická AA skupina.
Navzájom sa delia o svoje skúsenosti, silu a nádej, aby mohli riešiť svoj spoločný problém a pomáhať ostatným uzdraviť sa z alkoholizmu. Jedinou podmienkou členstva je túžba prestať piť.
„Stretávame sa každý utorok na Južnej triede 23. Tu je Psychosociálne centrum a máme prenajaté priestory. Začiatok je vždy o 16.30 hod.,“ hovorí jeden z jeho členov. „Medzi nás môže prísť každý, kto má problém so závislosťou. On sám alebo jeho spoluzávislí, čiže ten, kto má vo svojom okolí závislého človeka a chce mu pomôcť. Prísť môže praktický každý.“
Neradia, neteoretizujú
Navštevujú rôzne kluby aj v iných mestách. Naposledy boli pri Dvanástich krokoch v Nitre, kde majú oveľa väčšie skúsenosti. Stretávjú sa aj s ľudmi z Revúcej, Prešova, Popradu, Levoče...
„Čím si pomáhame? No už len samotnou prítomnosťou na rôznych aktivitách. Hovorime o svojich problémoch, pocitoch, hovoríme sami o sebe, ako sme si poradili v rôznych situáciách. Chcem podotknúť, že neradíme, neteoretizujeme. Hovoríme len o sebe, o tom, čo nám pomohlo. Ak niekto má problém, hovoríme o tom, ako také niečo kto z nás riešil. Pomôcť môže človeku aj to, že počuje, ako sa s takýmto problémom popasoval iný.“
Príďte Emailové a telefonické kontakty (http://aakosice.weebly.com) nie sú to najdôležitejšie. „Uprednostňujeme, aby záujemca prišiel na naše stretnutie.“ Boj so závislosťou a následné kroky - priznanie si faktu vlastnej závislosti - uvedomenie si škôd vo vlastnom živote spôsobených alkoholom - terapia, liečenie somatických a psychických porúch - práca na konštruktívnych a triezvych kontaktoch s inými ľuďmi - získavanie vedomostí o mechanizme závislosti - znovuzískanie úcty k sebe samému - znovuzískanie dôvery a akceptácie zo strany najbližších osôb - tvorivé využívanie voľného času - zmena životného štýlu a obrátenie sa k novým hodnotám a ideálom
Foto: Shutterstock