Ľudí na Deň otvorených dverí v DPB prilákal najmä zrekonštruovaný autobus
Bratislava 20. septembra (TASR) – Zrekonštruovaný kĺbový autobus TAM 272 či okružná jazda cabrio busom boli na dnešnom Dni otvorených dverí (DOD) v Dopravnom podniku Bratislava (DPB) zrejme najväčšími atrakciami pre malých i veľkých návštevníkov. Vo vozovni Jurajov dvor nechýbali ani historické vozidlá či úplne nové trolejbusy. Nadšenci verejnej dopravy obdivovali najmä autobus TAM 272, ktorý ulicami hlavného mesta jazdil do roku 2011. Po jeho vyradení sa pustili 15 zamestnanci dopravného podniku do rekonštrukcie vozidla. Za tri a pol roka ho obnovili do pôvodného stavu a autobus zvonka i zvnútra dnes vyzerá ako nový. “Pri rekonštrukcii nám pomohlo, že sme mali dostatok náhradných dielov a stroj poznali dobre aj naši údržbári. Svoju slávu mal už za sebou, hlavne v 90. rokoch dokázal splniť veľké kapacitné požiadavky na prepravu,” povedal pre TASR vedúci prevádzky ústredných dielní električiek DPB Peter Plunár. Vynovený autobus bude slúžiť tentoraz pri rôznych jubileách či nostalgických jazdách. Návštevníkov upútali aj staršie historické vozidlá ako autobusy Škoda 706 RTO z roku 1976 a Karosa ŠM 11 spred 35 rokov či trolejbusy FBW Oerlikon švajčiarskej výroby z roku 1947 a Škoda 9 Tr z roku 1979. Už tradične bolo množstvo ľudí pri električkách, ktorých zvonenie sa ozývalo celou vozovňou. K najstarším vystaveným kúskom patrila električka BMEŽ 18 z roku 1937 s o rok starším motorovým vozňom. Bokom neostali ani električky z 50. až 70. rokov a niektoré novšie typy, ktoré jazdia dnes po Bratislave. Osviežujúcu okružnú jazdu s cabrio busom si nenechal ujsť takmer nikto z prítomných, pre ktorých bol pripravený aj kultúrny program. Okrem iného mohli návštevníci DOD vidieť aj čistiace práce na grafiti, žuvačky či nálepkami znečistenom trolejbuse. “Prišiel som sem hlavne pre zrekonštruovaný autobus TAM. Zaujali ma aj nové trolejbusy a rád si pozriem aj iné vozidlá,” uviedol pre TASR Michal Zeman. Generálny riaditeľ DPB Ľubomír Belfi je rád, že aj tento rok prišlo do priestorov dopravného podniku veľa ľudí. “Je naším zámerom a rovnako aj mesta Bratislavy, aby sme zatraktívnili a skvalitnili mestskú verejnú dopravu a aby jej občania dali prednosť pred osobnými vozidlami,” skonštatoval pre TASR. V DPB prebieha momentálne rozsiahla premena vozového parku. V hlavnom meste už jazdí 20 nových trolejbusov, do leta budúceho roka by ich malo byť vymenených celkovo 120. Cestujúci sa môžu tešiť aj na 45 nových električiek, prvá z nich bude v skúšobnej prevádzke od novembra. Do polroka bude jazdiť 50 nových autobusov a rovnaký počet pribudne v budúcom roku. UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe videozáznam, fotoreportáž a zvukový záznam. gru vs
Odporúčané články
Na Slovensku pribudnú tri psychosociálne centrá, určené budú pre ľudí s úzkosťou, depresiou, traumou či vyhorením. Informovala o tom organizácia Tenenet o.z, ktorá tieto centrá otvorí. Napriek tomu, že na slovensku existujú psychosociálne služby, odborníci upozorňujú, že kapacity a regionálne pokrytie sú stále nedostatočné.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Redakcia KOŠICE: DNES získala exkluzívny rozhovor s mužom, ktorý dlhé roky pracuje na železniciach. Vďaka jeho osobným skúsenostiam a otvorenosti teraz našim čitateľom prinášame komplexný pohľad na problémy, ktoré rušňovodiči musia riešiť denne v stave kumulovanej únavy, pod stresom a často bez pochopenia či pomoci.