Smrteľné nehody počas letnej turistickej sezóny v horách výrazne stúpli oproti minulému roku
Horská záchranná služba počas letnej turistickej sezóny, v období od 15. júna do 31. októbra, pomáhala v 480 prípadoch. V porovnaní s minulým rokom za rovnaké obdobie je to percentuálny nárast o 2,78 percenta. Najviac výjazdov bolo po nehodách zapríčinených pádom na zem, potom pri náhlom zhoršení zdravotného stavu, uviaznutí a zablúdení. Horskí záchranári však zasahovali aj pri 25 smrteľných nehodách, oproti minulému roku ide o nárast o 56,25 percenta. Priemerný vek osôb, ktoré počas leta zahynuli, je 52,4 rokov. Informovala o tom dnes Horská záchranná služba (HZS).
Najsilnejšie mesiace, čo sa zásahov týka, boli júl a august. Záchranári HZS počas leta pomáhali najčastejšie Slovákom, a to v 235 prípadoch, Poliakom 63-krát, českým turistom 62-krát. Ostatní boli návštevníci horských oblastí z ďalších 12-tich krajín.
Operačné stredisko tiesňového volania prijalo v hodnotenom období celkovo 548 tiesňových volaní. „Nie vo všetkých prípadoch bol potrebný výjazd záchranárov. Volajúcim vedeli operátori HZS hlavne pri zablúdení pomôcť aj telefonickou navigáciou za pomoci lokalizačného linku či Aplikácie HZS, ktorú užívatelia častejšie začínajú využívať aj na privolanie pomoci. Operátori takýmto spôsobom, bez nutnosti výjazdu horských záchranárov, pomohli počas letnej sezóny osobám v núdzi 68-krát,“ opísali horskí záchranári.
HZS pripomína, že bezpečný pohyb na horách je ovplyvňovaný množstvom prírodných faktorov, ale aj ľudských. „Pri aktivitách v horskom teréne pomôže v prvom rade už samotná prevencia. Svedomitým plánovaním túry, jej prípravou a sledovaním počasia značne znížime riziko nehody,“ radia. Turisti môžu podľa nich ako zdroj informácií využiť internetové stránky hzs.sk, laviny.sk, prípadne rôzne stránky o počasí.
„Zima nám už pomaly klope na dvere, preto nezabúdajte na potrebnú zimnú výstroj a výzbroj, teplé a náhradné oblečenie, zdroj svetla či dobre nabitý mobilný telefón. V teréne buďte obozretní a ohľaduplní voči ostatným turistom,“ upozorňuje HZS. Zároveň poukázala na to, že 17 až 20 percent turistov počas letných mesiacov nemalo uzatvorené poistenie na zásah HZS. „Aby sa aj z malého úrazu nestal veľký finančný problém, odporúčame uzatvoriť poistenie, ktoré finančne pokryje náklady spojené so záchrannou a pátracou činnosťou,“ dodali.
Zdroj: fa, DSe
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.