ADVENT sa nezadržateľne blíži! Vedeli ste prečo zapaľujeme adventné sviece?
Ani sa nenazdáme a máme tu najkrajšie obdobie roka, akým je advent! K predvianočnému obdobiu sa viaže mnoho zvykov a tradícií a jednou z nich je určite pre všetkých dobre známe zapaľovanie svieci na adventnom venci. Poznáte však význam tejto tradície?
Obdobie adventu je pre kresťanov začiatkom cirkevného roku, kedy slávime narodenie Ježiša Krista. S adventom si takmer každý automaticky spája adventný veniec, ktorý slúži na odpočítavanie adventných týždňov. Zvyk k nám prišiel až v 20. storočí, a to z Nemecka.
Veniec predstavuje Božiu večnosť a jeho vetvičky na venci symbolizujú život. Postupným zapaľovaním odpočítavame nedele do Štedrého dňa. Pri sviecach je dôležitá aj ich farba, a takisto poradie, v ktorom sa zapaľujú. Typickou farbou adventu je fialová, ktorá vyjadruje dôstojnosť a pokánie. Preto je nepísaným pravidlom, že aj sviece na sebe nesú fialovú farbu. Výnimkou je posledná svieca, ktorá by mala byť ružová, ako znak priateľstva. Dnes sa však na tieto zvyky často zabúda a najčastejšou farbou je biela.
Stretli ste sa aj s piatou sviecou a nevedeli jej význam? Piata svieca sa zvykne zapaľovať na Štedrý deň a je symbolom Krista.
Pri zapaľovaní sviec je dôležité aj poradie. Kým prvú sviecu nádeje zapaľuje najmladšie dieťa rodiny, druhú sviecu by malo zapáliť to najstaršie dieťa z rodiny. Tretiu sviecu na adventom venci, ktorá symbolizuje priateľstvo, by mala zapáliť matka a poslednú sviecu lásky zapaľuje otec rodiny. Takisto je zvykom zapaľovať sviece proti smeru hodinových ručičiek.
K adventu patrí tiež pôst, žiadna hlučná zábava, odporúča sa každodenná návšteva rannej omše a konanie dobrých skutkov.
Veríme, že sme k vám vniesli aspoň kúsok vianočnej atmosféry!
(NM)
Odporúčané články
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.