Nedostatok sestier na Slovensku podľa komory sestier spôsobilo zhoršovanie ich pracovných podmienok
Nedostatok sestier na Slovensku nespôsobila zmena vzdelávania, ale dlhodobý nezáujem o situáciu sestier a pôrodných asistentiek a neustále zhoršovanie ich pracovných podmienok. V tlačovej správe to tvrdí Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Komora tak reaguje na dlhodobý tlak na zníženie nárokov na vzdelávanie sestier s údajným cieľom nahradiť sestry menej vzdelanou pracovnou silou, ako opatrenie na doplnenie katastrofálneho nedostatku sestier.
„Tento tlak nevyvíjajú iba zamestnávatelia v zdravotníctve, ale aj politici, ktorí idú poruke populistickým, neodborným a ničím nepodloženým tvrdeniam niektorých zástupcov stredných zdravotníckych škôl,” uviedla SKSaPA. Komora tvrdí, že disponuje niekoľkými prieskumami o tom, aké sú motivačné a demotivačné faktory pre prácu v našom zdravotníctve. „Poniektorí odborníci, ako aj politici, sa zrejme pozabudli, že žijeme v 21. storočí, kde svetové trendy poukazujú na dôležitú úlohu vzdelaných sestier v starostlivosti o zdravie populácie,” zdôraznila komora. Sestry dnes podľa SKSaPA preberajú na seba dôležité úlohy naprieč celým zdravotníckym systémom, majú iné vzdelanie, iné kompetencie, môžu v mnohých oblastiach rozhodovať samostatne a preberajú na seba čoraz viac zodpovednosti.
Aj napriek týmto atakom ošetrovateľstvo na Slovensku podľa komory napreduje. „Skvalitňuje sa vzdelávanie sestier, napriek mnohým prekážkam sa snažíme priblížiť kompetenciami našim zahraničným kolegyniam a kolegom, realizujeme ošetrovateľský výskum, vzdelávame nové kolegyne a kolegov, aplikujeme do praxe dôkazy dobrej praxe, sme samostatní a autonómni poskytovatelia ošetrovateľskej starostlivosti, čo je tiež jeden z motivačných faktorov,” dodáva SKSaPA.
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.