Premiér daroval Viktorovi Orbánovi šál s nápisom Slovakia
Premiér Eduard Heger dnes na začiatku summitu predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Košiciach daroval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi šál s nápisom Slovakia a slovenským štátnym znakom.

„Všimol som si, že Viktor Orbán má starý šál, preto som mu dnes daroval nový,“ napísal Heger na sociálnej sieti a pridal spoločnú fotografiu s Orbánom a so šálom. Fotografiu zverejnil aj Orbán na sociálnej sieti s komentárom „Maďarsko-slovensko – dvaja dobrí priatelia!“
Maďarský premiér Viktor Orbán spôsobil tento týždeň rozruch, keď sa objavila v médiách jeho fotografia a video z futbalového štadióna, na ktorej má šál zobrazujúci mapu veľkého Uhorska. Slovenskí europoslanci Ivan Štefanec, Michal Šimečka, Martin Hojsík, Michal Wiezik, Vladimír Bilčík, Peter Pollák, Eugen Jurzyca a Miriam Lexmann vydali vyhlásenie, v ktorom odmietli „nezmyselné provokácie Viktora Orbána“. Zároveň maďarského premiéra vyzvali k rešpektu k svojim susedom a k dodržiavaniu pravidiel.
Orbána kritizoval aj slovenský minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, ktorý označil takéto gestá za nemiestne. „Ako som pred niekoľkými rokmi komentoval gestá svojho premiéra v inej súvislosti, tak dnes zopakujem to isté v tejto situácii na margo iného premiéra. ‘Hnus a humus’,“ napísal Káčer na svojom profile na sociálnej sieti. Podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie Andreja Stančíka je to „extrémne necitlivé, obzvlášť vzhľadom na vojnu na Ukrajine, kde si Rusko odtrhlo časť cudzieho územia“. Viktor Orbán v utorok na sociálnej sieti napísal: „Futbal nie je politika. Nehľadajme to, čo tam nie je. Všetky maďarské tímy maďarskej národnej reprezentácie, nech žijú kdekoľvek!“
Zdroj: SITA, mt, ma
Odporúčané články

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich na dočasnú výluku električkovej dopravy v mestskej časti Košice – Barca. Dôvodom je oprava električkovej trate v úseku medzi zastávkami VSS, križovatka a Socha Jána Pavla II.

Aj počas nadchádzajúceho týždňa dôjde v Košickom kraji k plánovaným odstávkam elektriny z dôvodu údržby a modernizácie distribučnej siete. Podľa informácií spoločnosti VSD budú zasiahnuté desiatky miest a obcí, pričom najrozsiahlejšie odstávky sa dotknú lokalít ako Podhoroď, Kecerovský Lipovec či viacerých častí Košíc.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.