Počet úmrtí v októbri prevýšil päťročný priemer, viac ľudí zomrelo na COVID-19
Počet úmrtí v októbri prevýšil päťročný priemer. Podpísala sa pod tým pandémia koronavírusu. Ochoreniu COVID-19 podľahlo 145 osôb, čo je o viac ako 70 percent viac ako v septembri 2022.

„Počet obetí bol však trojnásobne nižší ako pred rokom v októbri, keď sa začali výraznejšie prejavovať dôsledky tretej vlny pandémie,“ informovala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu (ŠÚ) SR Zuzana Podmanická. Od začiatku pandémie v marci 2020 ku koncu októbra 2022 zomrelo na Slovensku na COVID-19 viac ako 21,5 tisíca osôb.
Viac než dvojtretinový medzimesačný nárast úmrtí na koronavírusovú infekciu spôsobil jej posun v rebríčku najčastejších príčin úmrtí z ôsmeho na šieste miesto. Celková nadúmrtnosť bola v SR na úrovni piatich percent. Najhoršia situácia bola v Košickom kraji, kde bol počet zomretých o viac ako 13 percent vyšší ako priemer rokov 2015 – 2019. Na Slovensku zomrelo v októbri viac ako 4,6 tisíca osôb, čo je štvrtý najnižší počet za posledných dvanásť mesiacov. Počet zomretých bol o 4,7 percenta vyšší než priemerná hodnota rovnakého mesiaca rokov 2015 – 2019 pred nástupom pandémie. Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v októbri 2022 zverejnených Štatistickým úradom SR.
Nadúmrtnosť sa prejavovala len v skupine seniorov nad 65 rokov veku, čo je najpočetnejšia z troch základných vekových skupín v štruktúre zomretých. V októbri 2022 dosiahla takmer 12 percent, keď celkovo zomrelo približne 3,6 tisíca seniorov a tvorili vyše 79 percent všetkých úmrtí. Nižší počet úmrtí v porovnaní s päťročným priemerom pred nástupom pandémie zaznamenal len Trenčiansky kraj (o štyri percentá). Zvyšných sedem regiónov dosiahlo nadúmrtnosť, najvyššia bol v Košickom kraji (13 percent).
Najčastejšími príčinami smrti v desiatom mesiaci tohto roka boli choroby obehového systému, ktoré tvorili 47 percent úmrtí (takmer 2,2 tisíca osôb) a nádory 23 percent (viac ako tisíc osôb). Tieto dve skupiny úmrtí patria dlhodobo medzi najčastejšie príčiny smrti. Nasledujú choroby dýchacej sústavy (10 percent), tráviacej sústavy (päť percent) a vonkajšie príčiny úmrtí (štyri percentá).
Zdroj: SITA, mt, ma
Odporúčané články

Viaceré domácnosti v Košiciach, Poproči a Čiernej nad Tisou sa dnes ocitli bez dodávky pitnej alebo teplej úžitkovej vody. Dôvodom sú havarijné opravy a technické zásahy na vodovodnom potrubí, ktoré prebiehajú v správe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a teplárenských prevádzkovateľov.

Od pondelka 31. marca 2025 bude autobusová linka 24 premávať na skrátenej trase.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od mimoriadnej situácie ohľadom SLAK po zmeny v doprave. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.