Rusi plánovali dobyť Ukrajinu do 10 dní, tvrdia britskí vojenskí experti
Rusko plánovalo dobyť Ukrajinu do desiatich dní, no tento plán zlyhal pre prílišné utajenie a slabý výcvik Rusov.

Ako referuje web Ukrajinská pravda, tvrdí to správa britského Kráľovského inštitútu spojených služieb pre obranné a bezpečnostné štúdie (RUSI).
Podľa vojenských expertov malo Rusko v pláne prevziať kontrolu nad Ukrajinou do 10 dní a následne krajinu do augusta tohto roka celú obsadiť a anektovať. V Rusku dúfali, že rýchlosť útoku a dezinformačná kampaň by mohli zabezpečiť rýchle dobytie hlavného mesta Ukrajiny. Navyše pri Kyjeve mali Rusi prevahu v pomere síl 12:1.
Ruské jednotky sa však ukázali na taktickej úrovni nepripravené na efektívnu realizáciu svojho plánu. Taktiež väčšina ruských jednotiek, ktoré dostali rozkazy na útok najskôr 24 hodín pred inváziou, o úmysle zaútočiť na Kyjev nevedela. Rusom chýbala munícia, palivo, jedlo a jasné pochopenie toho, ako ich akcie zapadajú do celkového plánu.
Ruská armáda podľa expertov z dôvodu zachovania tajomstva získala výhodu v úvode vojny na operačnej úrovni, no po taktickej stránke ukrajinské sily lepšie pochopili, čo majú robiť, pretože sa osem rokov pripravovali, ako odrážať ofenzívu ruskej armády. Keď ruská snaha o čo najrýchlejšie výsledky nepriniesla želaný efekt a Ukrajina sa mobilizovala, ruské sily zistili, že ich pozícia sa neustále zhoršuje.
Experti uviedli, že taktická kompetencia ruskej armády sa ukázala byť výrazne nižšia v porovnaní s očakávaniami mnohých pozorovateľov na Ukrajine a v Rusku, ako aj v zahraničí.
Ako neúčinný sa ukázal aj ruský systém vedenia bojových operácií práporovými taktickými skupinami, pričom Rusi sa za každých okolností, aj za nezmyselných okolností, snažia splniť rozkaz. Na jednotlivých úrovniach ruského velenia tiež údajne chýba pravdivosť informácií. Pod ruské zlyhanie sa taktiež podpísalo to, že Rusi nebrali do úvahy psychológiu ukrajinskej armády.
Zdroj: SITA dm, hb
Odporúčané články

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

V pondelok 14. júla sa začína s „ostrou“ modernizáciou električkovej trate (MET) na sídlisku Nad jazerom. Táto časť 2. etapy MET 2 v Košiciach v celkovej dĺžke takmer 7 kilometrov patrí k najvýznamnejším investíciám do skvalitnenia mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktoré v nasledujúcich mesiacoch za celkovo takmer 200 miliónov eur uskutoční DPMK a mesto Košice.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) začína s modernizáciou obojsmerných električiek typu KT8D5. V uplynulých dňoch podpísal čiastkovú zmluvu o dielo na modernizáciu prvej z celkovo deviatich električiek.