Práce na obnove domova dôchodcov v Spišskej Novej Vsi po marcom požiari pokračujú
Obnova domova dôchodcov po marcovom požiari pokračuje. V polovici novembra začal víťaz verejného obstarávania s rekonštrukciou vrchnej časti budovy, ktorá úplne vyhorela. Práce si podľa zmluvy vyžiadajú 738-tisíc eur. Týkajú sa však iba strechy a opláštenia budovy. Primátor mesta Pavol Bečarik zatiaľ nevie, kedy sa začne s obnovou interiéru a výstavbou 43 izieb, ktoré požiar zničil. Ako potvrdil pre agentúru SITA, všetko bude závisieť od dostatku finančných prostriedkov.

Na rekonštrukciu podkrovia má dodávateľ necelých 50 dní. Podľa primátora by však chcel všetko stihnúť ešte do Vianoc. „Je to šibeničný termín, ale vzhľadom na počasie, ktoré je priaznivé, sa to budú snažiť zrealizovať,“ poznamenal Bečarik. Ten bude rád, ak sa budovu podarí zastrešiť a opláštiť, aby sa predišlo škodám.
Do domova dôchodcov sa po marcových udalostiach vrátilo približne 150 klientov zo 193. Po zničení strechy a spomínaného horného poschodia už zariadenie nedisponuje pôvodnou kapacitou.
„Pripravujeme sa na výzvu s kapacitou tridsať miest, ale v novom domove dôchodcov, ktorý postavíme na samostatných parcelách, pokiaľ budeme úspešní. Čo sa týka súčasného domova dôchodcov, ak nedostaneme mimoriadnu pomoc, napríklad cez ministerstvo práce či z úradu vlády, budeme musieť ísť do úverových zdrojov,“ vysvetlil primátor.
Spišskonovoveská samospráva hovorila v súvislosti s požiarom od začiatku o vysokej škode. Len doteraz išlo na odstraňovanie škôd viac ako pol milióna eur. Financie potrebné na obnovu budovy a jej pôvodnej kapacity sa blížia k trom miliónom eur.
Oheň zachvátil strechu domova dôchodcov na sídlisku Tarča 29. marca krátko po obede. Nachádzalo sa v ňom 190 klientov a štyri desiatky zamestnancov, pričom všetkých sa podarilo evakuovať a nikto sa nezranil. Objekt bol po požiari zdevastovaný na približne 30 až 40 percent.
Zdroj: SITA kh, fa
Odporúčané články

Nachádza sa v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK), v mestskej časti Vyšné Opátske. Za akých okolností môže mesto nechať vrak odtiahnuť pre agentúru SITA objasnil Matúš Ziarko z referátu správy a údržby ciest košického magistrátu.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.

Pred 23 rokmi predalo mesto Košice spoločnosti Cassoviainvest Credit športovo-rekreačný areál Ryba na Aničke za vtedajších 16 miliónov korún (531 103 eur). Hoci nový majiteľ do areálu za tie roky investoval a získal do svojho vlastníctva aj reštauráciu Ryba, už dlhodobo sa ho snaží predať. V tejto súvislosti už viackrát oslovili mesto a súkromných podnikateľov.