Vládne opatrenia na boj s drahými energiami zaplatíme všetci na daniach
Vládne energetické mimoriadne opatrenia na boj s drahými energiami za 6 miliárd eur sú najdrahšia vládna “atómovka“ zo všetkých. Myslia si to analytici zo združenia Dáta bez pátosu. Ako uviedli analytici na sociálnej sieti, vládne opatrenia zaplatíme všetci, vrátane chudobných, na daniach, ktoré budú musieť ísť výrazne hore.
„Rozdávači bez štipky chápania situácie a toho, čomu čelíme. Pokračovanie hromadných celoplošných a “všetci-rovnako” riešení. Sprosté helicopter money. Miliardy eur ročne. Nápady nedoštudovaného ministra a jeho pritakávajúceho šéfa,“ napísali analytici.
Ceny elektriny pre domácnosti sa v budúcom roku podľa vlády nebudú zvyšovať. Plyn zdražie v priemere o 15 %. Zvýši sa aj cena tepla od veľkých teplárenských firiem, a to v priemere tiež o 15 %. Ako uviedol na tlačovej besede predseda vlády Eduard Heger, ak by vláda neprijala mimoriadne opatrenia, domácnosti by zaplatili na energiách v budúcom roku o 6 miliárd eur viac.
Ako povedal na tlačovej besede minister financií Igor Matovič, štát pomôže v boji s drahými energiami dvoma spôsobmi. Priamymi štátnymi dotáciami dodávateľom energií a kontraktom so Slovenskými elektrárňami, vďaka ktorému dodajú domácnostiam silovú elektrinu za zastropovanú cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu. „Pomoc štátu je tak tých spomenutých 6 miliárd eur. V priemere 3 tisíc eur na slovenskú domácnosť,“ dodal Matovič.
Zdroj: SITA
Odporúčané články
Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský napadne zákon o meste Košice na Ústavnom súde (ÚS) SR. V utorok (28. 4.) prijatá novela podľa neho porušuje rovnosť volebného práva obyvateľov a právo kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva (MsZ) na rovnaký prístup k voleným funkciám.
Mesto Košice pristúpilo od pondelka 4. mája k dočasnej odstávke vybraných závorových parkovacích systémov. Dôvodom je prebiehajúca modernizácia infraštruktúry, ktorej hlavným cieľom je inštalácia nových výjazdových terminálov s podporou bezhotovostnej platby. Technické práce by mali byť ukončené do konca aktuálneho týždňa.
Do nových investícií v oblasti dopravy, kultúry alebo ochrany životného prostredia pôjde v najbližších mesiacoch v Košiciach a ich blízkom okolí takmer 21,5 milióna eur. Na košickom magistráte sa uplynulý piatok na druhom tohtoročnom zasadnutí Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice zišli zástupcovia vedenia mesta, mestských častí a ďalších 40 obcí z okresu Košice-okolie.