Rada a Európsky parlament sa dohodli na obmedzeniach pre výrobky súvisiace s odlesňovaním
Rada Európskej únie (EÚ) a Európsky parlament dospeli k predbežnej dohode o návrhu na zníženie rizika odlesňovania a degradácie lesov v súvislosti s produktmi, ktoré sú dovážané alebo vyvážané z EÚ. Obe inštitúcie ju ešte musia formálne schváliť. Rada o tom informuje na svojej webstránke.
Predbežná dohoda stanovuje pravidlá povinnej starostlivosti pre všetkých prevádzkovateľov a obchodníkov, ktorí umiestňujú, sprístupňujú alebo vyvážajú z trhu EÚ palmový olej, hovädzie mäso, drevo, kávu, kakao, kaučuk a sóju. Pravidlá platia aj pre odvodené produkty, ako je čokoláda, nábytok, papier s potlačou a vybrané deriváty na báze palmového oleja. O dva roky sa uskutoční preskúmanie, ktoré určí, či je treba zaradiť aj ďalšie produkty.
Spoluzákonodarcovia stanovili konečný dátum platnosti nových pravidiel na 31. december 2020, čo znamená, že na trhu EÚ alebo na export budú povolené iba produkty, ktoré boli vyrobené na pôde, ktorá nebola vystavená odlesňovaniu alebo degradácii lesov po tomto termíne.
Dohoda zahŕňa aj prísne povinnosti povinnej starostlivosti pre hospodárske subjekty, od ktorých bude vyžadovať, aby vysledovali výrobky, ktoré predávajú, späť na pozemok, kde boli vyrobené. Nové pravidlá zároveň zabraňujú duplicite povinností a znižujú administratívnu záťaž pre prevádzkovateľov a orgány. Malí prevádzkovatelia sa budú môcť spoľahnúť sa na väčších prevádzkovateľov pri príprave vyhlásení o povinnej starostlivosti.
Rada EÚ a europarlament sa dohodli na vytvorení systému porovnávania, ktorý priraďuje tretím krajinám a krajinám EÚ úroveň rizika súvisiaceho s odlesňovaním a degradáciou lesov. To určí úroveň špecifických povinností prevádzkovateľov a orgánov členských štátov vykonávať inšpekcie a kontroly.
Dohoda zahŕňa aj postihy za porušenie pravidiel. Stanovuje, že pokuty úmerné škodám na životnom prostredí a hodnote príslušných komodít alebo výrobkov by mali byť stanovené na úrovni aspoň 4 percentá ročného obratu prevádzkovateľov v EÚ a mali by zahŕňať dočasné vylúčenie z procesov verejného obstarávania a prístupu k verejnému financovaniu.
Zdroj: SITA, ab, ns
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.