Okrúhly stôl z iniciatívy komisára pre deti riešil integráciu ukrajinských detí na Slovensku
Komisár pre deti Jozef Mikloško zvolal okrúhly stôl, pri ktorom 23 organizácií diskutovalo o integrácii ukrajinských detí na Slovensku. Na stretnutí sa venovali témam školstva i zdravotníctva, pričom predpokladané krátkodobé riešenia sa v súčastnosti pretvárajú na dlhodobé. V tlačovej správe o tom informoval Úrad komisára pre deti. Mikloško stretnutie zvolal vzhľadom na stúpajúci počet podnetov, ktoré sa týkajú detí z Ukrajiny, a to v spolupráci s poradcom predsedu vlády SR pre cezhraničnú spoluprácu Eduardom Burašom. Ďalší okrúhly stôl avizoval na začiatok januára.
Mnohé ukrajinské deti vôbec nenavštevujú školy. Do slovenských škôl chodí približne 10-tisíc ukrajinských detí, z približne 60 až 80- tisíc, ktoré sa momentálne nachádzajú na Slovensku. Poniektoré sa vzdelávajú online z Ukrajiny, ale v súvislosti so zhoršujúcimi sa podmienkami na Ukrajine ukrajinský rezort školstva odporúča, aby sa začlenili do slovenských škôl. Ukrajinské deti, ktoré nenavštevujú školy, sú poväčšine vo veku 16 až 17 rokov. Podľa ukrajinského vzdelávacieho systému už ukončili strednú školu, no na slovenské vysoké školy nemôžu nastúpiť, kým nebudú mať 18 rokov. Vek v kombinácii s neznalosťou jazyka im tiež komplikuje možnosť zamestnať sa.
„Množstvo ukrajinských detí zatiaľ nehovorí po slovensky, preto je pre nich náročné začleniť sa do spoločnosti. Tieto deti by potrebovali individuálny prístup a doučovanie. Kvôli jazykovej bariére sa cítia ako outsideri, nevedia komunikovať so svojimi rovesníkmi a taktiež nevedia o svojich možnostiach na Slovensku. V ojedinelých prípadoch sa stretávajú aj so šikanou a absenciou citlivého prístupu,“ priblížila Ukrajinka Yevheniia z občianskeho združenia Sme spolu, ktorá študuje na Slovensku. Považuje za potrebné, aby slovenskí pedagógovia disponovali vhodnými materiálmi i podporou pri integrácii ukrajinských detí.
V oblasti zdravotníctva je nejednoznačné, na akú zdravotnú starostlivosť majú ukrajinské deti nárok. Momentálne je primárna i špecializovaná zdravotná starostlivosť zo strany lekárov na dobrovoľnej báze. Jej financovanie je nedostatočné, príspevky pokryjú približne 15 percent nákladov. Na Slovensku je navyše nedostatok pediatrov. Zároveň sa na Slovenku momentálne nachádzajú približne tri desiatky ukrajinských pediatrov, ktorí ale nemajú uznané vzdelanie, a teda nemôžu poskytovať zdravotnú starostlivosť.
„Ukrajinskí pediatri prejdú rozdielovou skúškou a budú na 18 mesiacov priradení k slovenským pediatrom na dočasnú odbornú stáž. Systém je vypracovaný, momentálne však záleží na jednotlivých orgánoch, ako rýchlo k integrácii pediatrov dôjde,“ vysvetlila hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová systém začlenenia týchto lekárov do slovenského zdravotníctva. Začlenenie pediatrov a navýšenie kapacít by zlepšilo situáciu aj pre slovenské deti.
Zdroj: SITA, kh, kl
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.