Myslíte na svoje zdravie po všetkých stránkach
Zimné obdobie je výzvou. Platí to či už o mentálnej stránke vzhľadom na krátke dni a dlhú tmu, no aj po zdravotnej stránke ako takej. V zime sme viac než kedykoľvek inokedy počas roka náchylní či už na ochorenia, no aj na iné výzvy, ktoré nás z pohľadu zdravia môžu postretnúť. Aktuálnou témou je napríklad anémia. Možno ste ani netušili, že určitou formou anémie, čiže chudokrvnosti, trpí každý tretí človek. Preto by ste už teraz v zime, a, samozrejme, počas celého roka, mali dbať aj na túto stránku svojho zdravia.
Dostatok železa
Železo a anémia sú prakticky spojené nádoby. Za anémiu považujeme nedostatok železa v organizme, čoho dôsledkom je nedostatok zdravých červených krviniek. Toto sa následne prejavuje zvýšeným pocitom únavy, poklesom telesnej výkonnosti či charakteristickým zblednutím pokožky. Dobrou správou je, že vy sami s týmto stavom môžete niečo robiť, resp. urobiť niečo preto, aby ste sa mu vyhli. Základom je príjem dostatku železa, no samozrejme, nie je to len o ňom.
Zdravá strava a pohyb
Problémom mnohých ľudí počas zimy je, že opúšťajú pozitívne návyky, ktoré si vytvorili počas iných období roka. Uznávame, že v zime je ťažšie vonku športovať, a rovnako je ťažšie dostať sa k niektorým sezónnym druhom ovocia či zeleniny. Minimálne na prechádzky sa však dá von chodiť stále, cvičiť môžete aj doma či v hale, a paradajky viete nahradiť napríklad kyslou kapustou. A ak chcete prírodné železo, doprajte si aj v rozumnej miere hovädzie mäso, špenát, strukoviny či rôzne semiačka. Sami teda vidíte, že aj pomyselný boj s anémiou sa stále odvíja od zdravého životného štýlu i stravovania!
Železo si môžete aj doplniť
Faktom však zostáva, že vstrebateľnosť železa z pohľadu stravy nie je zďaleka stopercentná. Preto je možné jeho príjem suplementovať prostredníctvom výživových doplnkov, ako sú napríklad lipozomálne vitamíny. Tieto vitamíny sú iné v tom, že v tomto prípade konkrétne železo je obalené do miniatúrnych čiastočiek tuku, tzv. telu prirodzených lipozómov z lecitínu. Výživové doplnky odporúčame konzultovať s vaším lekárom.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) zaslala mestu Snina návrh, ktorý by mohol predstavovať riešenie pre dlhodobo zanedbanú oblasť Sninských rybníkov. „Sninské rybníky majú pre Sninčanov veľký význam. Je to srdcová záležitosť nás všetkých,“ hovorí predseda Urbáru Ladislav Kovaľ.
Nájsť vhodných zamestnancov je v mnohých prípadoch pre firmy skutočne ťažké. A týka sa to aj pracovných pozícií, ktoré sú atraktívne ohodnotené. Častým problémom totiž je nedostatok uchádzačov o prácu s potrebnými znalosťami a odbornosťou.