Jesť ryžu s paličkami je pre Tomáša Marcinka skôr boj
Dvadsaťosemročný odchovanec košického hokeja Tomáš Marcinko bol opäť v reprezentácii. V národnom tíme nefiguroval od minuloročných majstrovstiev sveta v Rusku. Útočník, ktorý pôsobí v KHL v čínskom klube Kunlun Red Star, bol rád, že aj vďaka Slovakia Cupu sa aspoň na krátko dostal domov. Škrelo ho však, že sa v reprezentácii zranil.
Red Star Kunlun vznikol vlani na zelenej lúke a v krajine, kde si hokej ešte len hľadá miesto na slnku a bojuje o priazeň diváka. Klub je aktuálne vo východnej konferencii Kontinentálnej hokejovej ligy na šiestom, teda postupovom mieste. Čínsky nováčik má na konte 28 víťazstiev a 29 prehier. Mužstvo tvoria legionári z Fínska, Švédska, Kanady, USA, Ruska, Francúzska a dvaja Slováci – útočníci Tomáš Marcinko a Martin Bakoš. Domácich hráčov hravo zrátate na prstoch jednej ruky.
V kabíne len traja hráči z Číny
„Ak vkročíte do našej šatne, nemáte pocit, že ste v čínskom klube. V mužstve máme teraz troch hokejistov z Číny. Ak projekt vydrží, časom by ich mohlo byť viac. Náš tím je jeden veľký medzinárodný mix. Bavíme sa medzi sebou po anglicky, hoci netvrdím, že s Bakošom neprehovoríme po slovensky či Fíni medzi sebou po fínsky,“ povedal nám 52-násobný slovenský reprezentant Tomáš Marcinko.
Po čínsky sa 194 centimetrov vysoký a 96 kilogramov vážiaci center učiť nechystá. „Myslím si, že by mi to trvalo poriadne dlho. Je to ťažký jazyk. Pochytíte, aj keď nechcete, slová ako ahoj a ďakujem, ale viac ani potrebné nie je. Iné slová skúšame s chlapcami z tímu akurát tak zo srandy.“
Navštívili Veľký čínsky múr aj Zakázané mesto
Mužstvo je pokope takmer neustále. Na tripoch strieda hotel za hotelom, ale hotelové ubytovanie majú hráči Red Star aj v Číne, či už hrali v Šanghaji alebo v Pekingu. „Každý má svoju izbu. Ak už máte rovnakých tvárí dosť, tak sa vyberiete do mesta. Ubytovanie máme na úrovni, náš hotel nám pripravuje raňajky, obedy aj večere. Ale zájdeme si aj do reštaurácií,“ vraví Tomáš, za ktorým cestovala priateľka z Košíc dvakrát. Na 30 a 60 dní, také dostala víza. A v Pekingu, kde sa pre smog stále častejšie pohybujú ľudia s rúškami na tvári, spoznávali tamojšiu kultúru.
„V tejto sezóne už za mnou nepríde. V Číne budeme kvôli zápasom len sporadicky, aj tak by som tam nebol. Ale stihli sme si prejsť moderný Šanghaj. A historické pamiatky v Pekingu. Navštívili sme aj Zakázané mesto a spravili si výlet k Veľkému čínskemu múru, to sme mali len hodinu cesty od mesta. Sme radi, že sme mali možnosť to vidieť, to je taký malý bonus môjho terajšieho pôsobiska.“
Pred rokom v lete, skôr ako prišla ponuka z ďalekého klubu, netušil, že bude môcť okúsiť vôňu najľudnatejšej krajiny na svete. „Život v Číne je pre mňa jedno dobrodružstvo, je to iné ako v Európe. Každý deň príde niečo, čo vás šokuje alebo prekvapí. Mestá sú obrovské, cestovanie trvá dlho. Celé Slovensko má zhruba päť miliónov obyvateľov. Len Šanghaj má takmer päťkrát toľko, Peking štyrikrát,“ porovnáva pomery a pozorne vníma ,ako v Číne rastie všetko zo dňa na deň, akým tempom stavajú aj osemprúdové diaľnice či dráhy pre rýchlovlaky.
Strava skôr európska
Hoci Marcinko pôsobí v čínskom klube a v tejto krajine strávil aj dosť času, miestnej gastronómie sa ešte neprejedol. „Čínu nemáme na tanieri každý deň,“ pousmial sa. „Stravu nám chystajú skôr medzinárodnú, viac európsku, upravenú pre potreby športovca. Občas nám pripravia aj čínske jedlá. Dokážem jesť aj paličkami, ale nevyhľadávam ich. Siahnem skôr po príbore, lebo jesť ryžu paličkami je skôr boj. Rovnako aj spoluhráči uprednostnia príbor, teda až na číňanov, tí sú zžití s paličkami.“
O finančných problémoch klubov z KHL sa hovorí dlhodobo. Bratislavský Slovan sa s nimi pasuje aj túto sezónu. No v Red Star podľa Marcinka žiadne problémy nezažil. „Ešte sa nikomu z nášho klubu nestalo, aby mu výplata neprišla v dohodnutý termín. Náš majiteľ postavil fungovanie na tom, aby bol každý spokojný a nik nemusel riešiť meškajúce výplaty.“
Iná vec je zabezpečenie servisu, výstroja. Najmä spočiatku, kým sa fungovanie nedostalo do istého rytmu, si hráči museli na niektoré veci chvíľu počkať. „Zaujímavé je, že možno 90 percent svetovej produkcie hokejového výstroja aj doplnkov sa vyrába v Číne. A predsa tam bol logistický problém. Hokejky, korčule, chrániče síce produkuje Čína, ale musí sa to vyviezť do krajín, kde sa to predáva a odtiaľ to potom smerovalo k nám. Jednoduchšie teda bolo, ak sme hrali niekde, kde je hokej, ako sa vraví doma, nakúpiť si, čo potrebujete. V Pekingu či Šanghaji, lebo zápasy sme hrali v oboch mestách, nemáte špecializované hokejové obchody, ako trebárs u nás.“
V lietadle zaspávajú aj vďaka tabletkám
Tomáš si postupne zvykal na časové posuny. Z Číny sa tím presúva letecky na zápasy hodiny a hodiny. Klub má svoje prenajaté lietadlo. Hráči v ňom našli komfort, tri sedadlá pre jedného, takže sa počas presunov môžu vystrieť. „Miesta máme habadej. Naučil som sa v lietadle spať. Ak hráči nevedia zaspať, riešime to z času na čas tabletkami. Potrebujeme fungovať aj na ďalší deň, takže raz za čas je rozumnejšie po nich siahnuť.“
Chcel by zotrvať v KHL
Zmluvu s Kunlunom má do konca aktuálnej sezóny. Zatiaľ nevie, čo bude ďalej. „Ak by mi ponúkli predĺženie kontraktu, určite by som nad tým premýšľal. Iste by som to nechcel uzavrieť hneď, ale Kontinentálna hokejová liga mi vyhovuje. Vážim si, že môžem hrať v tejto súťaži a s potešením by som v nej zotrval.“
Netají sa, že rád by si predĺžil sezónu. Ak s tímom postúpi do play-off, čo je dosť reálne, pristal by na viac ako prvé kolo. Hoci vie, že čínsky nováčik nepatrí medzi ašpirantov na boj o prvenstvo. „Pred nami sú v základnej časti už len tri kolá. Verím, že si zahráme aj vo vyraďovacej fáze, čo by bol pre klub historický úspech. Ale ani v play-off nechceme byť len formálne. A hádam potom príde aj pozvánka do nároďáku, aby som mal sezónu až do mája.“
Túži po treťom svetovom šampionáte
Útočník Tomáš Marcinko sa reprezentačným trénerom ukázal v drese s dvojkrížom po prvý raz v tejto sezóne. Vie, že Slovakia Cup bol posledným turnajom, po ňom príde k slovu už len príprava pred majstrovstvami sveta. Na nich sa zúčastnil zatiaľ dvakrát v rokoch 2014 a 2016 a rád by šiel na záverečný turnaj aj do tretice. „Každý z nás mal dôvod ukázať sa v dobrom svetle. Verím, že tréneri ma zavolajú do prípravy aj pred šampionátom. Vždy som sa do reprezentácie tešil. Je to také spestrenie, prísť do iného kolektívu, kde je vždy super atmosféra,“ uviedol Tomáš, ktorý sa predstavil len v prvom prípravnom vystúpení s olympionikmi Ruska. Potom sa už na ľad pre zranenie nedostal.
V našom národnom tíme sa uplynulý týždeň okrem Marcinka predstavila aj pätica bývalých hráčov Košíc (J. Hudáček, A. Jánošík, M. Slovák, T. Hrnka a D. Buc). A šancu dostali aj dvaja súčasní hráči HC Košice – obranca Eduard Šedivý a útočník Jakub Suja. Obaja Slovensko reprezentovali na všetkých tohtosezónnych reprezentačných akciách. Otázne je, či dostanú pozvánku aj po sezóne, keď sa bude náš tím pripravovať na svetový šampionát v Nemecku a vo Francúzsku.
Foto: sita, foto: khl.ru