Viete, ako správne prikrmovať vtáky počas zimy?
Vtáctvu možno pomôcť prežiť náročné obdobie, kedy sa v prírode nachádza málo dostupnej potravy a taktiež im zabezpečiť úkryt pred predátormi. Prikrmovaním je možné pomôcť počas dní s mrazmi, poľadovicou či vysokou snehovou pokrývkou. Informovala o tom na svojej stránke SoS/BirdLife Slovensko.
Najlepší spôsob prikrmovania na zimu, je vykladanie kŕmidiel na balkóny, terasy, záhrady a dvory. Dobré je umiestniť kŕmidlo na miesto s dostatočne veľkým voľným priestorom naokolo, aby vtáky mohli včas uniknúť pred prípadným nebezpečím. Netreba zabudnúť na vhodný výber krmiva. Vhodné sú naturálne zrná, oriešky a plody, poprípade loj a tuk. Určite nie je správne vtáky kŕmiť solenými, praženými a údenými potravinami, a ani cestovinami. Tie môžu spôsobiť zažívacie problémy a uhynutie vtáctva.
Vtáky sa prikrmujú len v zime a počas nepriaznivého počasia. V žiadnom prípade nekŕmiť vtáky počas vegetačného obdobia, kedy je v prírode dostatok potravy. Kŕmidlá sa nesmú umiestňovať blízko frekventovaných ciest a presklenných plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať. Treba brať do úvahy aj legislatívu a fakt, že všetky druhy vtákov podliehajú zákonnej ochrane, a preto nie je možné ich chytať. Najlepším spôsobom ako vtáky dlhodobo podporiť v záhrade je vysádzanie kríkov a stromov, ktoré rodia bobule, semená a rôzne plody vhodné pre zimné kŕmenie.
Zdroj: SITA ta, kg
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.