Rezort vnútra ruší stanový tábor
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) od utorka 20. decembra ruší stanový tábor v Kútoch. Dôvodom je klesajúci počet osôb s neoprávneným pobytom na území SR, a tiež príchod zimy.

Osoby s neoprávneným pobytom v SR budú môcť po registrácii cudzineckou políciou a prvotnej zdravotnej kontrole vykonanej v spolupráci s neziskovými organizáciami využiť kamenné budovy pobytových táborov migračného úradu v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi. Rezort vnútra o tom informoval v tlačovej správe.
„V týchto zariadeniach budú môcť prebývať maximálne sedem dní, pričom počas tohto času majú možnosť požiadať o medzinárodnú ochranu. V opačnom prípade budú nútení opustiť priestory pobytových táborov. Je zrejmé, že väčšina bude pokračovať vo svojej pôvodnej snahe dostať sa do západnej Európy. Zo strany ministerstva vnútra je to maximálna pomoc, ktorú môžeme z legislatívneho hľadiska poskytnúť,” uviedol riaditeľ Migračného úradu MV SR Ján Orlovský.
V Kútoch ako núdzové ubytovanie slúžilo 16 stanov a priestory pošty v areáli železničnej stanice. „V utorok 20. decembra sa začali núdzovo ubytované osoby postupne odsúvať a začalo sa so sanitáciou stanov a interiérového vybavenia,” priblížila generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová. Dodala, že následne sa pristúpilo k odvozu ďalšieho technického vybavenia, pričom do konca týždňa by mal byť stanový tábor úplne demontovaný. Počas najväčšieho migračného tlaku v tábore prebývalo 160 osôb, ráno 20. decembra ich tam bolo deväť.
V podobe terénneho tímu je pomoc s prepravou a lokalizáciou osôb s neoprávneným pobytom na území SR pripravená poskytnúť aj nezisková organizácia Mareena. Policajný zbor bude pokračovať vo zvýšenej hliadkovej a operatívnej činnosti v boji proti prevádzačstvu a nelegálnej migrácii. Kontroly vykonávajú na cestných spojoch aj vo vlakoch, a to nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku. Polícia plánuje dohliadať na bezpečnosť aj pri prípadných presunoch osôb z Kútov do zariadení migračného úradu.
Zdroj: SITA, kh, kl
Odporúčané články

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Vo Vysokej nad Uhom v Košickom kraji vypukol dnes pred 10:30 požiar kostolnej veže. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) okamžite vyslal na miesto jednotky, no ich príchod skomplikoval spadnutý strom na ceste, ktorý museli najprv odstrániť. Napriek tomu sa hasičom podarilo požiar lokalizovať, no zásah stále pokračuje.

Na 34 košických základných školách (ZŠ) budú tento týždeň zápisy do ich prvého ročníka. Týkajú sa detí, ktoré do 31. augusta 2025 dovŕšia šesť rokov a dosiahnu školskú spôsobilosť. Takisto platia aj pre deti, u ktorých nastal odklad školskej dochádzky.