Ropné či plynárenské firmy budú platiť solidárny príspevok na boj s drahými energiami
Na boj s energetickou krízou prispejú aj firmy podnikajúce v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií. Poslanci totiž vo štvrtok (22. 12.) schválili zákon o solidárnom príspevku z činností v týchto odvetviach. O legislatíve Ministerstva financií SR rokovali zrýchlene.
„K zavedeniu tohto príspevku pristupujeme pre rast cien energií a jeho vplyvu na domácnosti a priemysel. Získané dodatočné finančné prostriedky budú použité najmä na zmiernenie účinkov vysokých cien energie pre koncových odberateľov, predovšetkým zraniteľné domácnosti,“ uviedol rezort.
Zákon tak pre uvedené spoločnosti dočasne zavádza extra daň s 55-percentnou sadzbou. Pôvodný návrh pritom hovoril až o 70-percentnej sadzbe. Vďaka nej sa malo na boj s drahými energiami vybrať 524 mil. eur. Zmenu navrhli poslanci na parlamentom ústavnoprávnom výbore. Zároveň upravili aj zdaňovacie obdobie, ktoré vchádza do základu, z ktorého sa vypočíta solidárny príspevok. Po novom sa bude považovať za daňový výdavok v tom zdaňovacom období, v ktorom ho bude daňovník účtovať do nákladov. Legislatíva nadobúda účinnosť 31. decembra 2022.
Zdroj: SITA qq, it, zol
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Diplomat a bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok vstupuje do Progresívneho Slovenska (PS) a bude novým členom predsedníctva hnutia. Oznámil to dnes na tlačovej besede. Na jeho vystúpenie reagoval na sociálnej sieti podpredseda Smeru-SSD Ľuboš Blaha. Podľa neho sa Ivan Korčok iba demaskoval a potvrdil, že spoločne s ďalšími pravičiarmi, idú ovládnuť stranu PS.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.