Rezort vnútra spustil systém, ktorý pomôže určiť polohu volajúceho v tiesni
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) spustilo systém mobilnej lokalizácie AML (Advanced Mobile Location), vďaka ktorému operátori tiesňových liniek získajú presnejšie údaje o polohe volajúceho. Technológia funguje vo väčšine štátov Európskej únie a napríklad aj v Austrálii či Mexiku.

„Presnejšie určenie polohy volajúceho v tiesni zásadne uľahčí náročnú prácu operátorov a zefektívni adresné vyslanie záchranných zložiek na miesto udalosti pri ohrození života a zdravia,“ povedal poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). AML modernizuje tiesňovú komunikáciu a jej zavedenie je v súlade s európskym kódexom elektronickej komunikácie. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová.
Gestorom zavedenia systému AML je sekcia krízového riadenia MV SR v spolupráci so sekciou informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti. „Vďaka tejto službe bude pomoc volajúcim v tiesni rýchlejšia, ich poloha bude známa v metroch a záchrana im bude poslaná bez dodatočných otázok, kde presne sa nachádzajú,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová.
Pri volaní na tiesňovú linku dochádza k situáciám, keď volajúci z dôvodu stresu, zranenia či straty orientácie nevie priblížiť, kde presne sa nachádza. Operátori tiesňových volaní (112, 150, 155 a 158) mohli doteraz využívať len lokalizačné údaje, ktoré im automaticky pri tiesňovej komunikácii zasielajú v zmysle zákona operátori. Informácie o polohe volajúceho sa zisťujú podľa lokalizácie bázovej stanice operátora. Tento spôsob však dokáže určiť polohu volajúceho len na širší okruh niekoľko sto metrov až niekoľko kilometrov, čo môže byť v niektorých prípadoch záchrany, napríklad v horách a veľkých mestách, problém.
Presnejšie určenie polohy volajúceho v tiesni prináša systém lokalizácie AML, ktorý určuje polohu volajúceho s podporou lokalizačných nástrojov mobilného telefónu. Poloha AML sa získava len vtedy, ak používateľ zavolá na číslo tiesňového volania. Systém AML sa na Slovensku už využíva v prípade volaní z mobilných telefónov s operačným systémom iOS, Android a Harmony s poslednou aktualizáciou.
Na podporovaných smartfónoch funguje lokalizácia AML automaticky, majiteľ nemusí robiť na svojom telefóne žiadne úpravy. Pri inicializácii volania na 112, 150, 155 a 158 mobilný telefón zapína svoje lokalizačné nástroje a hneď po získaní informácie o polohe zašle správu s lokalizačnými údajmi. Údaje o polohe volajúcich sú sústreďované len na koordinačných strediskách integrovaného záchranného systému a operačných strediskách záchranných zložiek. Ich systém podpory je uzavretým systémom bez väzieb na vonkajšie prostredie a funguje podľa prísnych bezpečnostných pravidiel.
Zdroj: (SITA, ma, DSe)
Odporúčané články

Vďaka podpore Fondu na podporu umenia (FPU) sa Východoslovenskému múzeu (VSM) v Košiciach podarilo zakúpiť entomologickú kolekciu jedného z popredných slovenských entomológov. Ako VSM informovalo na sociálnej sieti ide o Ľubomíra Panigaja, ktorý sa venuje výskumu motýľov. Predmetná zbierka zahŕňa 382 druhov motýľov zo 16 čeľadí. Exemplárov je celkovo 2 011.

Jedna z najvýznamnejších investícií do cestnej infraštruktúry na východnom Slovensku sa blíži k dokončeniu. Obchvat Košíc, konkrétne druhú etapu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom odovzdať do užívania ešte v tomto roku. S aktuálnou fázou výstavby však súvisia aj dočasné dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú najmä cesty R4 pri križovatke Kechnec.

Ako píše DenníkN, VVS si uvedenými zdrojmi posilnila svoju finančnú stabilitu a zabezpečila zdroje pre rozvoj vodárenských aj non-core aktivít. Predmetné financovanie poskytne VVS najväčšia slovenská banka, Slovenská sporiteľňa, a.s. Tá sa tak stala hlavnou financujúcou bankou východoslovenských vodárov.